Znany showman i podróżnik Wojciech Cejrowski niezmiennie szokuje. W rozmowie z niemieckim dziennikarzem stacji ARD, gdy zeszła ona na niemieckie reparacje dla Polski, stwierdził: – Proszę pana, wbrew temu, co pan sobie teraz pewnie myśli, natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom, bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak pan się przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie, tam są same niemieckie groby. Milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom. Ale zapłaćcie kontrybucję za II wojnę światową.

Deklaracja Cejrowskiego jest o tyle kontrowersyjna, że początki Szczecina, którego nazwa pochodzi z języka słowiańskiego, sięgają końca VIII wieku. W IX wieku książęta słowiańscy wznieśli w osadzie gród otoczony fosą. W 967 r. Mieszko I przyłączył Pomorze ze Szczecinem do Polski.

Cejrowski uważa, że Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec zadośćuczynienia za straty poniesione podczas II wojny światowej. Zdaniem podróżnika mieszkającego w USA nigdy nie zawarliśmy też pokoju z Niemcami, które wypowiedziały nam wojnę w 1939 roku. A ziemie zachodnie ze Szczecinem dostaliśmy w prezencie od Stalina.

– Kiedy myśmy się umawiali, że Niemcy nam za rozwaloną Warszawę dają ziemie zachodnie? Myśmy się z Niemcami nie umawiali. To Stalin rzucił Polsce kawałek ziem zachodnich za Lwów i Litwę, i za Białoruś. To był taki układ. (…) To nie Niemcy nam dali Szczecin i inne takie Zgorzelce w prezencie – mówił Cejrowski w ostatni czwartek w cyklicznym komentarzu w TVP Info.

W jego opinii Polsce bezwzględnie należą się reparacje od Berlina. Tym bardziej, że inne państwa otrzymały już dawno odszkodowania. – Wszyscy już byli w Niemczech po pieniądze i niektórym Niemcy jeszcze płacą. Jak się zrobiło rozwałkę w całej Europie – i to dwa razy w swojej historii – to trzeba zapłacić rachunki. Niesforny chuligan porozwalał coś i naciągnął taki dług, że spłacają sąsiadom za tego chuligana jego potomkowie – podsumował Wojciech Cejrowski.

https://www.youtube.com/watch?v=8El9_DnZZYk


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę