„Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu” – papież Franciszek o problemach Kościoła

W drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie Ojciec Święty Franciszek odbył na pokładzie samolotu konferencję z dziennikarzami, w trakcie której poruszył wiele kontrowersyjnych tematów.

   

Aborcja, edukacja seksualna, celibat, odchodzenie od kościoła, pedofilia – na pytania dotyczące tych zagadnień odpowiadał papież podczas godzinnej konferencji prasowej. Cytując jednego ze swoich poprzedników, Pawła VI, Franciszek w bardzo kategoryczny wyraził swoje stanowisko dotyczące zniesienia celibatu. „Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu” – oświadczył Ojciec Święty. W kwestii pedofilii duchowny podkreślił, że należy uświadomić sobie, jakim dramatem jest wykorzystywanie nieletnich.

Franciszek opowiedział się za edukacją seksualną, która nie jest „przesiąknięta ideologiami”, „niszczącymi człowieka”. W odniesieniu do problemu usuwania ciąży papież podkreślił, że warunkiem rozgrzeszenia jest zdanie sobie przez kobietę sprawy z tego, co się wydarzyło. „Problemem nie jest bowiem ofiarowanie przebaczenia tylko towarzyszenie kobiecie, która zdała sobie sprawę, że dokonała aborcji – mówił Ojciec Święty.

   

Jako powód odchodzenia ludzi od kościoła Franciszek wskazał na brak świadectw chrześcijańskiego życia wśród kapłanów i wiernych. „Gdy nie daje się odpowiedniego świadectwa lepiej w ogóle nie mówić, że jest się katolikiem” – powiedział papież.

W kwestii kryzysu migracyjnego Franciszek zaznaczał, że potrzebna jest pomoc krajom, z których ludzie uciekają. „Wciąż jednak dominuje w nas przekonanie, że Afrykę trzeba jedynie wykorzystywać” – oświadczył Ojciec Święty.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News