„Wpisujemy się w scenariusz rosyjski”. Polityk PO porównał Morawieckiego do Cyrankiewicza

REKLAMA

Szef małopolskich struktur Platformy Obywatelskiej skrytykował  premiera Mateusza Morawieckiego za działania zmierzające do zawetowania budżetu Unii Europejskiej. Polska oraz Węgry chcą go zablokować ze względu na powiązanie wypłat środków finansowych z przestrzeganiem praworządności w krajach członkowskich UE.

Według Aleksandra Miszalskiego szef rządu realizuje w ten sposób „scenariusz rosyjski”, wypychając Polskę z zachodniej strefy wpływów.

REKLAMA

– Niestety wpisujemy się w scenariusz rosyjski – stwierdził polityk PO, nawiązując do możliwości zawetowania budżetu UE. – Już w latach 40. Plan Marshalla został w Polsce zablokowany, Cyrankiewicz ugiął się przed ZSRR, nie wchodząc w ten plan – podkreślił.

Miszalski oświadczył, że decyzja ta na lata pozbawiła Polskę możliwości rozwoju. Jak dodał, w odróżnieniu od Cyrankiewicza Morawiecki – zmierzając do sparaliżowania Unii oraz pozbawienia Polski unijnego dofinansowania– nie znajduje się „pod presją Rosji”.

Omawiając korzyści, jakie Polska odniosła do tej pory z członkostwa we Wspólnocie Europejskiej, polityk PO przypomniał, że z funduszy UE „tylko w budżecie Krakowa na bieżący rok jest 206 mln zł środków unijnych, z czego 175 mln zł przeznaczone na ważne inwestycje, m.in. budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki”.

REKLAMA

Udostępnij: