Partia Andrzeja Leppera powraca na scenę polityczną. Samoobrona wystartuje w wyborach do Sejmu
fot. Marek Silarski | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5

Co za powrót! Ta partia niegdyś przez dwa lata współtworzyła polski rząd, prowadzona przez Andrzeja Leppera. Teraz odradza się jak feniks z popiołów! Byli posłowie Samoobrony postanowili reaktywować słynną partię i wystartować w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Czy na legendzie Leppera, wokół którego okoliczności śmierci narosło wiele wątpliwości, jego ugrupowanie wykręci dobry wynik i powróci do Sejmu?

Niegdyś byli obśmiewani, dziś w słowach ich lidera wielu odnajduje sens. Charakterystyczne krawaty w biało-czerwone paski oraz wypowiedzi – w tym wiele niefortunnych – na zawsze zakorzeniło się w historii polityki III RP. Wydawało się, że Samoobrona już na zawsze stała się jedynie politycznym wspomnieniem, ale rok wyborów parlamentarnych od zawsze przynosił niespodzianki. No i mamy pierwszą!

Byli działacze cichcem zarejestrowali partię o nazwie „Samoobrona RP” we wrześniu ubiegłego roku – podaje „Fakt”. Od tamtej pory aż do dzisiaj trwała szybka odbudowa struktur dawniej liczącego się ugrupowania politycznego. Wydaje się, że „Samoobrona 2.0” jest gotowa na podbój Sejmu, gdyż jej działacze wyrazili intencję startu w jesiennej elekcji.

Tego nikt się nie spodziewał! Mamy pierwszą niespodziankę roku wyborczego. O miejsca w Sejmie powalczy Samoobrona – partia Andrzeja Leppera

„Jesteśmy partią ludzkich spraw. Naszym celem jest rozwiązywanie w Sejmie i w Senacie problemów Polaków, a nie prowadzenie rozgrywek politycznych” – powiedział Krzysztof Prokopczyk, cytowany przez „Fakt”.

Część wyborców zapewne pamięta lata świetności Samoobrony. Co prawda „pięć minut” tej partii nie trwało długo, jednak pod wodzą Andrzeja Leppera ugrupowanie szturmem podbiło polską politykę. W latach 2005-2007 Samoobrona wraz Ligą Polskich Rodzin oraz Prawem i Sprawiedliwością współtworzyła rząd. Lepper piastował wówczas stanowisko wicepremiera.

Definitywny koniec Samoobrony zbiegł się ze śmiercią jej charyzmatycznego lidera. Andrzej Lepper zmarł w 2011 roku. Oficjalną przyczyną śmierci było samobójstwo, choć wokół okoliczności zgonu było wiele nieścisłości, co przerodziło się w liczne teorie, sugerujące nawet, iż Lepper został zamordowany. Te jednak nie zostały do dzisiaj udowodnione.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę