Wrzuć do wazonu. Tak przedłużysz żywotność piwonii ciętych

piwonia w wazonie
fot. screen Youtube / @JulieDaviesFlowerStart

Piwonie, obok hortensji, róż i rododendronów należą do jednych z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Pasjonują różnymi barwami, cudowne pachną i zawsze robią wrażenie. Można je uciąć, umieścić w wazonie, a wtedy będą stanowić wdzięczną dekorację mieszkania. Niestety z peoniami tak już bywa, że w czterech ścianach momentalnie gubią płatki i zaczynają więdnąć. Jak temu zaradzić? Posłuchaliśmy rad florystki i znamy sposób na to, by przedłużyć żywotność ciętym kwiatom.

REKLAMA

Jak dbać o cięte piwonie we flakoniku? O tym pamiętaj

Bukiet w wazonie umieść w miejscu zimnym i przewiewnym. Lepiej nie trzymaj go blisko owoców wytwarzających etylen, bo w jego środowisku rośliny prędzej dojrzewają. Piwonie szybciej niż zwykle zaczną słabnąć. Etylen produkują m.in. banany, jabłka, pomidory, brzoskwinie.

Wodę w naczyniu z bukietem warto każdego dnia wymieniać na świeżą. Poza tym wazon nie zaszkodzi również opłukać. Dzięki temu zostaną usunięte drobnoustroje i resztki śluzu. One właśnie mogą zapoczątkować więdnięcie.

REKLAMA

Niezbędne jest też lekkie cięcie peonii. Floryści zalecają, by przeprowadzać ten zabieg dzień w dzień. Dolny fragment każdej z łodyg należy skrócić o 1 centymetr. Efekt? Kwiaty będą przyswajać płyn zdecydowanie lepiej. Dobre nawodnianie równa się dobra kondycja. Jeśli chcesz, to dodatkowo zaaplikuj odżywkę do roślin ciętych.

Florystyczny patent pozwoli przedłużyć żywotność peonii

Żywotność ciętej rośliny przedłużysz, dodając do wody w wazonie niewielką ilość cukru. Słodki składnik zadziała na kwiaty jak energetyczny zastrzyk, a w rezultacie będą one cieszyć twoje oczy 2-3 razy dłużej niż zwykle.

A jaki trik stosuje ekspertka od kwiatów? Jej metoda też polega na dodaniu do wody magicznego produktu. Zamiast cukru kwiaciarka jednak stawia na tabletkę aspiryny lub miedzianą monetę, np. o nominale 5 groszy. Lek spowalnia namnażanie niedobrych mikroorganizmów i działa odkażająco, natomiast surowiec, z którego powstał pieniądz, ma tylko moc przeciwbakteryjną.

REKLAMA

Zdaniem specjalistki, warto zrobić coś jeszcze. A mianowicie na noc umieścić naczynie z kwiatami w miejscu, gdzie temperatura stale jest niska (np. lodówka). Chłód zahamuje procesy metaboliczne, wskutek czego cięta roślina zachowa dobrą kondycją na wiele dni.