Takiej szpili wbitej w PiS przez prezydenta Andrzeja Dudę politycy partii rządzącej się nie mogli spodziewać. Prezydent zaprosił na 11 listopada do udziału w uroczystościach rocznicy odzyskania niepodległości przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Były premier zaproszenie przyjął. Złoży też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Fakt obecności Tuska potwierdził oficjalnie Pałac Prezydencki oraz najbliższy współpracownik Paweł Graś, najbliższy współpracownik Tuska.

Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta przekonuje, że w przyjeździe Tuska nie ma nic wyjątkowego, gdyż Andrzej Duda zwyczajowo zaprasza na uroczystości Święta Niepodległości wszystkich byłych premierów i prezydentów. W istocie sprawa ma implikacje polityczne związane z wojną w rodzinie PiS. No i jest jednak ewenementem, że Donald Tusk po raz pierwszy przyjął zaproszenie.

Od czasu zwycięskich dla Andrzeja Dudy wyborów prezydenckich zmieniło się wiele w stosunkach pomiędzy „dużym pałacem” a prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Duda zaczął podejmować autonomiczne decyzje i odszedł od ślepego spełniania żądań prezesa PiS.

Lipcowe weta ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa były całkowitym zaskoczeniem tak dla Kaczyńskiego, jak i całego obozu zjednoczonej prawicy. Odmowa podpisania ustaw dających niekontrolowaną władzę nad sądownictwem ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze odbyła się w czasie dużych protestów społecznych. Wzmocniło to pozycję głowy państwa, a zmiany proponowane przez PiS zostały na razie zatrzymane. W efekcie opóźnione zostało podjęcie prac nad tzw. dekoncentracją mediów.

Z kolei wcześniejsze, niezauważone wówczas przez komentatorów, zawetowanie ustawy o Regionalnych Izbach Rozrachunkowych uniemożliwiło PiS przejęcie samorządów i usuwanie ze stanowisk prezydentów miast związanych z Platformą Obywatelską.

Od miesięcy trwa również spór prezydenta z ministrem obrony Antonim Macierewiczem o charakter zmian w armii. 11 listopada po raz kolejny nie zostaną też ogłoszone awanse na stopnie generalskie.

Zaproszenie Tuska przez Dudę i fakt, że przewodniczący Rady Europejskiej złoży wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza wywołały konsternację u internautów związanych z PiS. Kilka tylko wpisów (pisownia oryginalna) ze wspierającego partię władzy portalu wpolityce.pl:

„Wyborcy „pana nikt” z pałacu dla prezydenta Polski widzieliby wprawdzie Donalda T. za kratami, a ten śle mu zaproszenie. W „strefie wolnego od rozsądku słowa” pełne zaskoczenie. Jacy wyborcy taki wybraniec”.

„No to Tusk będzie bezkarny! może spokojnie sobie żyć już PAD zadba o jego bezpieczeństwo. To chyba w nagrodę, że tak pięknie pozwolił MAFII okradać POLSKĘ i Polaków. Order Orła Białego dla Tuska”.

„Zaskoczony nie jestem, Czytam Bez Dekretu. Wszystko tam było w przeciwieństwie do sympatycznych Braci K. Ma zostać po staremu. Gwaranci magdalenkowego porozumienia tak sobie życzą”.
„PAD zaproś jeszcze Putina i Merkiel! Przeciętniaka złamanego emocjonalnie wybrano na prezydęnta no to i teraz mamy CYRK za darmo !”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę