Po konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki został pytany przez media o marsz niepodległości na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej podczas uroczystości na Westerplatte z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej wystosował on prośbę o apel do opozycji i innych partii, a także ludzi, którzy popierają rząd, ale także i takich, którzy są przeciwnikami, aby właśnie 11 listopada zjednoczyć się i kroczyć razem w Marszu Niepodległości.

– Autentycznie chcę, abyśmy razem poszli w tym jednym marszu. Wierzę w to, że nasi wielcy przodkowie (…) oni by bardzo tego chcieli – odpowiedział na pytania premier. – Raz jeszcze apeluję, tak bardzo ciepło, serdecznie do opozycji i do wszystkich, żebyśmy rzeczywiście wykorzystali te dwa miesiące na dobrą organizację tego marszu, żebyśmy poszli w takim stutysięcznym, a może jeszcze więcej, dwustutysięcznym marszu wszyscy z całej Polski i pokazali, że są takie dni, jak stulecie odzyskania niepodległości, gdzie potrafimy odrzucić waśnie, spory i być razem – mówił Mateusz Morawiecki.

Na słowa premiera odpowiedział szef PO Grzegorz Schetyna, który podkreślił, że „decyzje które nie pozwolą na kontynuowanie tych ekscesów nacjonalistycznych, antysemickich i rasistowskich, które odbywały się szczególnie rok temu, ale także w poprzednich latach”. – Na taką deklarację premiera czekam i będziemy się odnosić do tych decyzji – skwitkował Schetyna.

– Musimy wiedzieć, jak wyglądają te obchody, czy one rzeczywiście mają charakter włączający, czy wyłączający i czy one rzeczywiście nie przerodzą się w jakąś demonstrację nacjonalizmu, zamiast w manifestację radości z tego, że wtedy udało nam się odzyskać niepodległość – wypowiedziała się na ten temat Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Mateusz Morawiecki zaproponował, aby tego dnia wszyscy posiadali tylko biało-czerwone flagi. – Oczywiście my też nie chcemy absolutnie żadnych antysemickich, czy faszystowskich haseł. Wydaje mi się, że dobrą propozycją byłoby to, żebyśmy mieli tylko flagi biało-czerwone podczas tego marszu – mówił.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!