Współpracownik Andrzeja Dudy na celowniku prokuratury! Próba zastraszenia prezydenta?

REKLAMA

– Jestem przekonany, że to nie ja jestem celem tej całej sprawy. Myślę, że jestem pionkiem, to że pionka można przewrócić, to jest jasne. Natomiast celem tego całego zabiegu jest, według mojej oceny, pan prezydent – powiedział mecenas Michał Królikowski, doradca Andrzeja Dudy zajmujący się jego projektami ustaw reformujących sądownictwo. Królikowski w ten sposób odniósł się do ataków ze strony prorządowych mediów i prokuratury, które są związane z pracą jego kancelarii adwokackiej dla klienta podejrzewanego o wyłudzenia VAT.

– Cały ten zabieg służy temu, żeby zdyskredytować autorytet pana prezydenta i jakość przygotowywanych przez niego ustaw. Bezwzględnie nie chodzi o mnie – podkreślił dziś Królikowski. Jak dodał, prezydent Duda wie, o co idzie gra i powiedział Królikowskiemu, by się nie przejmował, „bo atak jest wymierzony w niego”. Prezydencki doradca przygotował już swoją rodzinę na to, że będzie zatrzymany, a pracowników kancelarii na wejście funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i zajmowanie akt klientów.

Prezydent Andrzej Duda, po tym jak w lipcu zawetował ustawy reformujące Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa, został wrogiem numer jeden ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Po zawetowaniu ustaw prezydent zobowiązał się, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty zmieniające dotychczasowe funkcjonowanie SN i KRS. Głównym ekspertem prezydenta w pracach legislacyjnych został Królikowski, w przeszłości, w rządzie premiera Donalda Tuska, zastępca Jarosława Gowina, gdy ten był szefem resortu sprawiedliwości.

REKLAMA

Prezydent Duda ma przedstawić swoje rozwiązania w poniedziałek 25 września. Znamienne, że im bliżej tej daty, tym coraz gwałtowniejsze stają się naciski na Pałac Prezydencki ze strony rządu i prokuratury podporządkowanej ministrowi Zbigniewowi Ziobrze.

– Wyobrażam sobie, że w poniedziałek, kiedy pan prezydent przedstawi na konferencji przygotowane przez siebie ustawy, podstawowe pytania będą takie, dlaczego korzysta z usług przestępcy, żeby napisać ustawę o sądach – przewiduje Królikowski.

Dzisiaj ma się odbyć nieplanowane wcześniej spotkanie prezydenta z prezesem PiS. Na razie brak danych, czego będzie dotyczyć rozmowa. Można się jednak domyślać, że sprawa zarzutów postawionych Królikowskiemu stanie się elementem nacisku Kaczyńskiego na Dudę, by prezydenckie projekty ustaw reformujących sądownictwo były zbieżne z żądaniami szefa PiS.

REKLAMA

Podziel się: