Wstrząsające nagrania z zamachu na Fico. Wiadomo, kim jest strzelec [FILM]

Robert Fico. Nagrania z zamachu na premiera Słowacji
fot. X / @Sluzby_w_akcji / @thepolandnews_

Dziś po południu w miejscowości Handlova pod Bratysławą doszło do zamachu na życie premiera Słowacji Roberta Fico. Zamachowiec wystrzelił kilka kul, z których co najmniej jedna dosięgnęła polityka. Fico został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie czeka go poważny zabieg. Oficjalny profil premiera Słowacji na Facebooku informuje, że polityk jest w stanie zagrażającym życiu. „Najbliższe godziny zadecydują” – czytamy.

REKLAMA

W sieci krążą dziesiątki nagrań z dzisiejszego zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico. Polityk uczestniczył w środę, 15 maja, w wyjazdowym posiedzeniu słowackiego rządu w miejscowości Handlova pod Bratysławą. Spotkanie odbywało się w lokalnym domu kultury. Kiedy Fico wyszedł na zewnątrz, aby porozmawiać z mieszkańcami, z tłumu padło kilka strzałów.

„Został wielokrotnie postrzelony i obecnie jest w stanie zagrażającym życiu. W tej chwili jest transportowany helikopterem do Banskiej Bystricy, bo dotarcie do Bratysławy z powodu konieczności ostrego zabiegu zajęłoby zbyt długo. Najbliższe godziny zadecydują” – czytamy na oficjalnym profilu premiera Roberta Fico na Facebooku.

Jak podaje wiodący słowacki dziennik „pluska.sk” („Plus JEDEN DEŇ”) – zamachowiec wystrzelił w kierunku Fico 4-5 naboi. Trzy miały trafić premiera w kończyny, klatkę piersiową i brzuch.

REKLAMA

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony pod Bratysławą. Wiadomo, kim jest zamachowiec

Sprawca zamachu został zatrzymany przez policję kilkadziesiąt sekund po zamachu. Redaktor telewizji RVS relacjonował, że „wydawało mu się, że był to starszy mężczyzna z dłuższymi włosami i raną na głowie”. Jak podaje portal „pluska.sk” – zanim oddał strzały miał krzyknąć: „Robo, chodź tutaj”. Do sieci trafiło nagranie z aresztowania. Po pięciu minutach od obezwładnienia zamachowiec został przemieszczony do radiowozu, a następnie zabrany z miejsca zdarzenia.

Śledztwo w sprawie zamachu na premiera Fico wszczęła słowacka Krajowa Agencja Kryminalna (NAKA). Słowackie służby już ujawniły tożsamość zamachowca – to 71-letni Juraj C. z Levic.

Po zamachu oficjalne oświadczenie wystosował już szef polskiego rządu Donald Tusk.

„Szokujące wieści ze Słowacji. Robert, moje myśli są z Tobą w tej trudnej chwili” – napisał na X polski premier.

Podziel się: