Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS dla „Faktu” wynika, że 100 proc. rolników boi się przegrania wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość i powrotu do władzy Platformy Obywatelskiej. Lęk przed partią Schetyny zadeklarowało w sumie 43,8 proc. respondentów, którzy krytycznie oceniają czas rządów koalicji PO-PSL. Z drugiej strony aż 42,4 proc. badanych boi się przedłużenia władzy partii Jarosława Kaczyńskiego.

Przejęcia władzy przez PO najbardziej obawia się niemal połowa mieszkańców wsi oraz najstarsi wyborcy w wieku ponad 60 lat. PiS poparło 46 proc. emerytów, 40 proc. gospodyń domowych i 18 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą. Co charakterystyczne, ani jeden z pytanych przez pracownię rolników nie chciał powrotu PO do władzy.

Partia Kaczyńskiego wzbudza równie duże lęki u ludzi. 31,6 proc. respondentów odpowiedziało, że odczuwa „zdecydowanie lęk” w związku z drugą kadencją PiS, 10,8 proc., że „raczej lęk”,23,2 proc. zadeklarowało „raczej spokój”, 19,1 proc. „zdecydowanie spokój”.

Przedłużenia rządów PiS obawia się 55 proc. mieszkańców największych miast, jak również 72 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą, 37 proc. emerytów, 32 proc. gospodyń domowych oraz 4 proc. rolników. Partia Kaczyńskiego, co może być szansą dla opozycji, nie jest również popularna wśród młodych wyborców.

Sondaż wykazał, że ocena PiS i PO zależy od stacji telewizyjnych, które oglądali respondenci. „Ci, którzy boją się PiS, oglądają głównie TVN. Ci, którzy lękają się PO, są widzami telewizji publicznej”, pisze „Fakt”.

Badanie zostało wykonane 9-10 sierpnia na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę