Na południu Polski zima nie odpuszcza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oświadczenie, w którym ostrzega przed ponownymi intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem dróg. Ratownicy górscy odradzają wyjścia na tatrzańskie szlaki – obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

– W sobotę i z soboty na niedzielę przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 22 centymetrów – oświadczyła Ewa Łapińska z IMiGW. Duże opady śniegu zapowiadane są dla trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego. Ślisko natomiast będzie przede wszystkim w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim. Oblodzenie spowodowane będzie opadami śniegu z deszczem. Jazdę utrudnia też błoto pośniegowe.

Niekorzystne warunki do wycieczek górskich są w dalszym ciągu w Tatrach. Ratownicy ostrzegają przed wyjściami, w górach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest słabo lub umiarkowanie związana na wielu stromych stokach. Głównie na stromiznach, przy małym obciążeniu dodatkowym możliwe jest wyzwolenie lawiny. Może też dojść do samoistnego schodzenia dużych i średnich lawin. Szlaki w górach są nieprzetarte i pokryte grubą warstwą śniegu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę