Brytyjskie BBC ujawniło, że z bazy sieci hoteli Starwood należącej do Marriotta wyciekły dane dotyczące 500 milionów klientów. Przedstawiciele firmy wyjaśnili, że przestępcy uzyskali „nieautoryzowany dostęp” do systemu rezerwacji Starwood prawdopodobnie już w 2014 roku. Mimo że proceder pewnie trwa już od czterech lat, sprawa dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

Wstępne dochodzenie wykazało, że w przypadku 327 milionów klientów hoteli należących do Marriotta wyciekły dane wrażliwe, czyli takie jak imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu, adres e-mail, numer paszportu, data urodzenia oraz płeć.

Na tym jednak problem się nie kończy, gdyż w przypadku niektórych osób wyciekły również numery kart płatniczych oraz daty ich wygaśnięcia. Nie wiadomo, czy hakerzy zdołali pozyskać te podwójnie zaszyfrowane dane, bo z takim rodzajem zabezpieczeń mamy do czynienia w przypadku kart kredytowych.

W związku z incydentem firma wydała specjalne oświadczenie. „Głęboko żałujemy, że ten incydent się wydarzył. Marriott zgłosił sprawę organom ścigania i wspiera ich dochodzenie”, czytamy w komunikacie.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!