Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z dystrybucji i sprzedaży kilkunastu syropów na kaszel. Po dokładnych badaniach okazało się, że zawierają związek, który może powodować problemy natury kardiologicznej.

W lutym tego roku w przemyśle farmaceutycznym ustalono, że konieczne jest zaprzestanie sprzedaży leków zawierających fenspiryd. Wiążącą ocenę w tej sprawie wydał Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii, uznając tym samym, że produkty lecznicze zawierające tę substancję mają większy procent ryzyka, aniżeli korzyści. W związku z tym organizacja zaleciła wycofanie wszystkich leków, które miały ją w składzie.

Kilka dni temu GIF opublikował dokładną listę leków, które zostały wycofane ze sprzedaży. Są nimi: Elofen 2 mg/ml, Eurefin 2 mg/ml, Fenspogal 2 mg/ml, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml, Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml, Pulneo o smaku coli 2 mg/ml, Pulneo 2 mg/ml, Pulneo 25 mg/ml.

Wszystkie leki z powyższej listy stosowano do leczenia chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Z reguły były polecane przez pediatrów, również w przypadku leczenia dzieci. Podstawą do podjęcia takiej decyzji były badania wykonane przez Les Laboratoires Servier, wedle których leki mające w składzie fenspiryd mogą powodować zaburzenia rytmu serca.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę