REKLAMA

odplamiacz
fot. screen Youtube / Марина Жукова

Plamy z wina czy kawy wnikają w najgłębsze warstwy tkaniny i nawet gdy przetrzemy je gąbką z dodatkiem środka czyszczącego, to wciąż nie dają za wygraną. Lecz to wcale nie oznacza, że nie można z tym już nic zrobić. Stwórz genialny odplamiacz samodzielnie w domu. To bardzo proste!

REKLAMA

W drogeriach nie brakuje środków do zwalczania nawet starych, przyschniętych zabrudzeń. Mają jednak swoje minusy – są dość drogie, a ich skład zwykle jest podejrzany. Gdy plama nie schodzi, potraktuj ją odplamiaczem domowej roboty, który usunie nawet najtrudniejsze nieczystości z kawy, herbaty, czekolady czy wina.

Wyjmij z szafki kwasek cytrynowy, sodę i ocet. Zrobisz z nich niezawodny odplamiacz

W Internecie natkniemy się na tzw. „Cleantoki”, czyli filmiki o tematyce sprzątania. Wielu inicjatorów sięga po naturalne produkty do czyszczenia, z których można w prosty sposób stworzyć bezpieczne, niedrogie i skuteczne preparaty do usuwania brudu. Wszystkie domowe detergenty mają w składzie ocet, sodę oczyszczoną, szare mydło, a także kwasek cytrynowy. Ocet, kwasek i soda czyszczą, odkażają i wybielają różne powierzchnie, a w połączeniu ze sobą wywabią wszelkie trudne plamy.

REKLAMA

Na TikToku prawdziwą furorę robi filmik opublikowany na profilu Creative_explained. Użytkownicy mogą zobaczyć w nim, jak Tiktoker własnoręcznie robi odplamiacz do materiałów. Specyfik jest tani i bazuje na naturalnych, powszechnych produktach.

Przygotuj domowy odplamiacz z 4 składników

W niedużym naczyniu wymieszaj ze sobą ocet spirytusowy, sodę, 3 łyżki płynu do naczyń oraz sok z cytryny. Proporcje składników wynoszą 1:1. Otrzymaną papkę nałóż na plamę, a potem wetrzyj ją, by trafiła w dalsze warstwy tkaniny, odczekaj 15 minut. Po tym czasie spłucz preparat wodą. Zabrudzenie zniknie.

REKLAMA

Czytaj też: Wrzuć do pralki razem z ciemnymi ubraniami. W mig rozwiążesz nurtujący problem

REKLAMA