REKLAMA

złamany storczyk
fot. screen Youtube / MissOrchidGirl

Storczyk jest dość kapryśną rośliną. Z tego powodu nie każdy z decyduje się na jego uprawę. Gdy jednak już dekoruje nasz pokój, to powinniśmy wiedzieć, jak go odratować, gdy niechcący złamiemy jego łodygę. Spokojnie, to nie takie trudne, jak może się wydawać. Dzięki prostym czynnościom ratunkowym orchidea znów wróci do formy.

REKLAMA

Pielęgnacja orchidei bywa różnoraka. Niektórzy posiadacze tej rośliny radzą sobie z nią świetnie, a innym sprawia sporo problemów. Jednak storczyki – prawidłowo pielęgnowane – potrafią wynagrodzić to wspaniałymi kwiatami. Tymczasem w skrajnych sytuacjach można wspomagać się tym, co akurat mamy w swojej apteczce. Co zrobić, gdy storczykowi złamie się łodyga?

Storczyki wspomogą domowe odżywki

Wielu właścicieli storczyków nie ma z nimi problemów – rosną i kwitną jak marzenie. Problem zaczyna się wtedy, gdy okaz nie wypuszcza nowych pąków. W takiej sytuacji trzeba się nieźle natrudzić, by zmobilizować go do kwitnienia. Czasami nawet jedno małe przeoczenie może zniweczyć nasz wysiłek. Może się zdarzyć, że spontanicznie złamiemy łodygę naszego storczyka. Jak się wtedy zachować?

REKLAMA

Ta metoda na 99% pomoże twojemu storczykowi

Zaopatrz się w kawałek plastra. Owiń go dookoła „rany” tak, by obydwie końcówki łodygi zdołały na nowo zjednoczyć i to w szybkim czasie. Ponadto możesz użyć patyczka bądź innej podpory, by trochę ulżyć sadzonce.

Zanim zdecydujesz się na zakup orchidei, dobrze zorientuj się, jakie ma wymagania. Ten gatunek przeważnie zakwita raz w roku, ale w pełnej krasie możemy podziwiać go, aż przez 4 miesiące. Preferuje wilgotne środowisko, więc trzeba go dosyć często nawadniać, a gdy narażony jest na suche powietrze, to warto zraszać jego ulistnienia.

REKLAMA

Poza tym wskazane jest cykliczne dokarmianie orchidei. Warto sięgać po profesjonalne odżywki ze sklepu albo przyrządzać je własnoręcznie w domu. Dobrze sprawdzają się np. fusy po kawie, które z reguły trafiają na śmietnik.

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA