Minister finansów, Teresa Czerwińska poinformowała, że dokonano już całościowej analizy deficytu budżetowego za 2018 rok. Z wyliczeń wynika, że ubiegły rok kalendarzowy zakończył się z deficytem rzędu 10,4 mld zł.

Wyliczenia Ministerstwa Finansów mogą napawać optymizmem. Teresa Czerwińska oznajmiła, że wynik 10,4 mld zł to zaledwie 25% ogólnego deficytu budżetowego, jaki był planowany na 2018 rok. Według niej, powodem dobrego rezultatu jest przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego, czyli uzyskanie większych wpływów z tytułu podatku VAR i CIT-u.

Kilka dni temu minister finansów przekazała informację, że podsumowanie budżetu na dzień 4 lutego 2019 roku pokazuje, że deficyt budżetu za ubiegły rok wyniósł 10,3 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca powiedział, że deficyt będzie wynosił około 0,5% Produktu Krajowego Brutto, czyli około 10-11 mld zł.

Czerwińska od kilku tygodni zapowiadała tak dobry wynik. Na początku stycznia powiedziała, że deficyt budżetu za 2018 rok będzie zdecydowanie oscylował w kwocie poniżej 15 mld zł, ale nie podała dokładniejszych kwot. Dodatkowo minister zdradziła, że deficyt całego sektora powinien wynieść około 0,5% PKB.

Kolejne analizy pokazują, że do końca listopada 2018 roku nadwyżka budżetu wynosiła aż 11,06 mld zł. To zdecydowanie pozytywny wynik, biorąc pod uwagę, że na cały ubiegły rok ustawowy plan deficytu zakładał kwotę 41,49 mld zł.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę