Poparcie dla Lewicy od października spadło o 4 punkty proc., a dla PiS o 1 punkt proc. Takie dane przynosi listopadowy sondaż pracowni Kantar dotyczący popularności wśród Polaków poszczególnych partii politycznych.

W najnowszym sondażu nadal największe poparcie wśród respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach parlamentarnych, ma PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Wynosi ono 38 proc. i jest to wynik nie tylko gorszy  od tego osiągniętego w badaniu przed miesiącem, ale również od uzyskanego poparcia w ostatnich wyborach do Sejmu.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni) z identycznym rezultatem jak w październiku, czyli z 27 proc. poparcia.

Spadło za to znacznie – bo o 4 punkty proc. – poparcie dla Lewicy, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Gdyby wybory odbywały się w listopadzie, to ugrupowanie Czarzastego, Biedronia i Zandberga mogłoby liczyć w nich jedynie na 10 proc. głosów.

Na następnym miejscu znalazło się PSL-KP. Koalicja ludowców z Kukiz’15 utrzymała wynoszące 7 proc. poparcie wśród uczestników badania. Jest to wynik gorszy o 1,5 punktu proc. niż w wyborach parlamentarnych. Zmalały również, o 1 punkt proc., notowania Konfederacji Wolność i Niepodległość, zrzeszającej między innymi partię KORWIN i Ruch Narodowy. Obecnie uzyskałaby ona 6 proc. głosów.

Charakterystyczne jest to, że o 6 punktów proc. – z 6 do 12 proc. – wzrósł odsetek osób zdecydowanych na pójście do urn, które nie potrafiły podać swoich preferencji wyborczych.

Pracownia przeprowadziła badanie w dniach 15–20 listopada na reprezentatywnej grupie 972 dorosłych Polaków. Preferencje partyjne ustalono na podstawie opinii 641 osób deklarujących udział w wyborach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę