Fot.Facebook.com/donaldtusk

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do możliwości zablokowania przez Unię Europejską pomocy finansowej dla Polski w związku z nieprzestrzeganiem przez ekipę PiS praworządności oraz kwestionowaniem prymatu prawa unijnego nad polskim.

Chodzi o 57 mld euro w unijnego funduszu odbudowy, z których byłby sfinansowany Krajowy Plan Odbudowy, w tym sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego, czyli Polski Ład. Na sumę tę składa się 34 mld euro preferencyjnych pożyczek oraz 23 mld euro unijnych grantów.

Informację o możliwości niewypłacenia Polsce pieniędzy przekazał w czwartek Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarki. Komentując ją, Donald Tusk w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych oskarżył PiS i rząd Morawieckiego o niszczenie praworządności w Polsce. W rezultacie „Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu”.

– Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody – podkreślił były premier, dodając że „PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny”.

– Kiedyś Polskę ominął plan Marshalla, bo byliśmy krajem bezprawia, rządzonym autorytarnie przez komunistów. Zamiast pomocy Zachodu ufundowano nam wtedy sowiecki ład. Dziś zaczyna być podobnie – stwierdził lider PO.

Zdaniem Tuska rząd nie powinien teraz „myśleć o tym, jak stanem wyjątkowym, chaosem prowokowanym na granicy i sianiem lęku przykryć własną bezradność, tylko natychmiast zaprzestać rujnowania polskiego porządku konstytucyjnego i głupiej wojny z Zachodem”.

– Za obsesję Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy. Musimy za wszelką cenę zatrzymać ten marsz lunatyków. Jest jeszcze czas – oświadczył szef PO.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę