Fot. Facebook.com/poselschreiberlukasz

Te słowa ministra Prawa i Sprawiedliwości oburzyły słuchaczy radia RMF FM. Red. Robert Mazurek tym razem zaprosił do studia Łukasz Schreibera, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Polityk PiS wypowiadał się m.in. na temat renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych. W pewnym momencie z jego ust padły słowa, które wywołały burzę!

Gościem „Porannej Rozmowy” w RMF FM u Roberta Mazurka był przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. W wywiadzie poruszono m.in. głośny w ostatnich dniach temat wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych, które – wraz z opiekunami – zorganizowały protesty na terenie Sejmu.

Robert Mazurek zapytał Schreibera, czy politycy rządu mają zamiar wyjść naprzeciw postulatom protestujących i spełnić je w dającym się przewidzieć terminie. Na to minister odparł, że „z tego, co mu wiadomo, to już byli ministrowie za to odpowiedzialni, którzy spotykali się i rozmawiają. Minister rodziny cały czas prowadzi dialog z osobami niepełnosprawnymi” – podaje „Super Express”.

Łukasz Schreiber o zasiłkach dla niepełnosprawnych: Za 200 zł trochę rzeczy można kupić

Schreiber zaraz potem dodał, że renta została w tym roku zwiększona o 200 złotych. Spotkało się to z błyskawiczną i ironiczną odpowiedzią red. Mazurka, który stwierdził, że „za 200 zł można zaszaleć”.

„Za 200 zł trochę rzeczy można kupić, niech pan też nie przesadza” – powiedział Łukasz Schreiber.

Następnie minister wyliczał konkretne kwoty, porównując stan obecny do stanu sprzed ponad 7 lat, kiedy rządzili poprzednicy dzisiejszego obozu rządzącego. Schreiber podkreślał, że w ciągu niecałej dekady kwota przeznaczana na niepełnosprawnych z budżetu wzrosła.

„Spójrzmy na tę sprawę zupełnie uczciwie. Renta socjalna jest podniesiona do poziomu 1588 zł brutto, z poziomu w roku 2015 – 700 kilkudziesięciu zł. Czyli mówimy o wzroście o ponad 100 proc. To jest poziom najniższej renty, która jest. Miejmy świadomość jednego, w jakiej byliśmy sytuacji. Całość wydatków państwa na rzecz osób niepełnosprawnych to była kwota ok. 17 mld zł w 2015 r., dziś jest to kwota 40 mld. Nie mówię, że to dużo. Mówię, jaka była sytuacja i jak została zmieniona” – powiedział na antenie RMF FM Łukasz Schreiber.

„Mówimy o sytuacji, w której dzisiaj wynagrodzenia Polaków od roku 2015 wzrosły średnio ok. 50 proc. W przypadku osób niepełnosprawnych ten wzrost jest ponad 100-procentowy, więc naprawdę jest to jedna z priorytetowych spraw, która była rządu”


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę