Parlament Europejski oddeleguje do Słowacji złożoną z europosłów specjalną misję w związku z zabójstwem słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Grupa ta będzie składać się z europarlamentarzystów wszystkich frakcji, którzy zasiadają w komisjach PE ds. kontroli budżetowej i wolności obywatelskich.

Szczegóły jeszcze nie zostały sprecyzowane przez europosłów z obu komisji. Wiadomo, że europosłowie mają na miejscu spotkać się z przedstawicielami mediów, policji, prokuratury i władz. Z podobną misją politycy pojawili się niegdyś na Malcie, po zabójstwie dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Zamordowany 27-letni Jan Kuciak pracował dla portalu internetowego Aktuality.sk. Od 3 lat był dziennikarzem śledczym w Rignier Axel Springer Slovakia. Zajmował się m.in. działalnością włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecnością osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej w otoczeniu słowackich polityków, w tym premiera Roberta Fico. Według policji to właśnie mogło być przyczyną jego śmierci.

Dziennikarza zastrzelono między 22 a 25 lutego wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich domu w Velkej Maczy na południowym zachodzie Słowacji. Ciała zamordowanych znalazła matka kobiety zaniepokojona brakiem kontaktu z córką.

Ich ślub miał odbyć się w maju. Martina została pochowana w piątek, Jan dzień później.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę