Zachwyca kwitnieniem, aż do jesieni. Hit ogrodu, musisz ją wysiać

cynia
fot. screen Youtube / @JimPutnam

Ogród pełen kwiatów jest barwny, radosny i chce się po nim spacerować. Możesz jeszcze zaaranżować przestrzeń dookoła domu, ale musisz się spieszyć. Posadź na działce piękne rośliny ozdobne, a będą zachwycać kolorami, aż do jesieni. Nie wszystkie odmiany roślin sprawdzają się na medal. Na przykład forsycja, magnolia, tulipany czy krokusy, może i kwitną przepięknie, ale niestety krótko i trudno się nimi w pełni nacieszyć. Całkiem inaczej jest z cyniami. Te tęczowe kwiaty wyglądają bajecznie i będą cieszyć oko przez całe lato, a nawet dłużej. Jak je uprawiać i kiedy wysiać? Sprawdź!

REKLAMA

Co to za barwna roślina? Poznaj sekrety cynii

Roślina z rodzaju astrowatych, występująca w ponad 20 różnych odmianach. Poszczególne gatunki różnią się od siebie wysokością, barwą i profilem kwiatów. Meksykańska i wytworna to dwie najpowszechniejsze odmiany cynii. Kwiat osiąga wysokość do nawet 100 cm, lecz wszystko uwarunkowane jest gatunkiem. Roślinę można uprawiać w doniczkach lub na gruncie w ogródku. Cynie mienią się najróżniejszymi kolorami i ogrodnicy z zapałem sadzą je koło domu. Dobrze zadbane potrafią dekorować ogród, aż do później jesieni.

Siew i pielęgnacja cynii

Cynia z reguły nie przysparza wielu problemów, jeśli chodzi o uprawę. Trzeba ją zasadzić na ciepłym stanowisku, gdzie będzie docierać też dużo słońca. Ziemia powinna być żyzna, luźna i regularnie spulchniana. Usuwanie chwastów to także ważna czynność pielęgnacyjna. W cieniu roślina z pewnością nie wyrośnie na okaz. Miejsce warto zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Cynie trzeba systematycznie i hojnie podlewać (najlepiej rano lub wieczorem), a ok. 4 tygodnie po wysadzeniu warto je dokarmić. To klucz do wyhodowania najśliczniejszych kwiatów w całej okolicy.

Skoro już znasz najważniejsze zasady pielęgnacji cynii, dowiedz się, kiedy sadzić ten egzemplarz. W naszym kraju hoduje się cynie jednoroczne. Do gleby można je wysiewać już w maju. Jeżeli nie zdążysz tego zrobić, masz do dyspozycji jeszcze czerwiec, a nawet lipiec. Pamiętaj, że roślina nie jest mrozoodporna, więc siej ją po 15 maja. Przekwitłe kwiaty sukcesywnie obrywaj.

REKLAMA

Czytaj też: Posadź tę roślinę zamiast róży. Jest łatwiejsza w uprawie i odporniejsza

Podziel się: