krostki na języku

Wielu z nas miało krostki na języku. To jeden z objawów, na który mało kto zwraca uwagę. Niekiedy zwiastuje on śmiertelnie niebezpieczną chorobę. 

Krostka na języku to zazwyczaj mały problem. Aby go rozwiązać w większości przypadków wystarczy odpowiednia higieny jamy ustnej. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu, gdyż czasami zwiastuje on śmiertelną chorobę.

Pojawiające się krostki na języku mogą być również pierwszym objawem nowotworu języka. O tym mówi się rzadko, lecz jest to najczęściej występująca zmiana rakowa w obrębie głowy oraz szyi. Niestety, często jest to rak złośliwy, który zagraża życiu chorego. Im wcześniej wykryje się zmianę, tym większa szansa na wyleczenie.

Krostki na języku. Czy to może być rak?

Przyczyny powstawania raka języka to m.in. palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, lecz inną z przyczyn jest także wirus ludzkiego brodawczaka HPV. Choroby często wywołuje także niedobór żelaza i witaminy B2.

Jeden z pierwszych objawów w postaci niewielkiej krostki łatwo jest pominąć. W wyniku tego zaleca się obserwować organizm i miejsce zmiany oraz zachować szczególną ostrożność.

W zaawansowane stadium nowotworu języka następuje ogólne wyniszczenie organizmu. Wiele osób cierpiących na tę chorobę ma problemy z opanowaniem ślinotoku, zachłystuje się, może doświadczać szczękościsków. Oprócz tych objawów, u chorych występują: wyniszczające chudnięcie, zaburzenia odczuwania smaku i brak apetytu, który jest przyczyną spadku wagi.

W przypadku podobnych objawów powinno się natychmiast zgłosić do lekarza. Nie warto ignorować znaków ostrzegawczych, które wysyła ludzki organizm.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!