Uważaj! Ten rodzaj seksu może być przyczyną raka jamy ustnej!

REKLAMA

Ostatnie badania przeprowadzone w National Cancer Institute w USA wskazały, że seks oralny może przyczynić się do rozwoju nowotworu jamy ustnej. Przyczyną jest działanie wirusa HPV. Liczba zachorowań na ten nowotwór cały czas wzrasta.

Naukowcy poddali analizie chorych na raka jamy ustnej, aby ustalić, co było przyczyną choroby. Okazało się, że w dużej mierze przyczyną był wirus HPV, który również powoduje raka szyjki macicy. Wirusem HPV można zarazić się między innymi podczas seksu oralnego, jeżeli uprawiamy go z osobą, która jest zarażona brodawczakiem (wirusem HPV). Mężczyzna zarażony wirusem HPV uprawiając seks bez prezerwatywy, może bezpośrednio narazić partnerkę na raka szyjki macicy.

REKLAMA

Jak informuje portal.abczdrowie.pl, badania wykazały również, że istnieje również zależność między rozwojem nowotworów a seksem oralnym. Okazało się, że na nowotwory podniebienia, języka i migdałków chorują najczęściej młode osoby, które często uprawiają ten rodzaj seksu.

Czynnikami, które również przyczyniają się do rozwoju raka jamy ustnej, są palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Aby nie dopuścić do rozwoju raka na tle wirusa HPV, warto skorzystać ze szczepień. Niestety, w Polsce nie są refundowane.