Zalewski z PO: Kaczyński wprowadził temat zaostrzenia aborcji, by podzielić opozycję

Fot. Twitter.com/ZalewskiPaweł

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski w wywiadzie udzielonym w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do kwestii zaostrzenia przepisów ustawy aborcyjnej. Polityk Platformy Obywatelskiej podkreślił, że temat został wprowadzony do debaty politycznej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wyłącznie po to, by podzielić opozycję. Skrytykował również zmianę stanowiska PO w tej sprawie.

Zalewski należy do grupy konserwatystów w PO, która opowiada się za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i przeciwna jest zmianie stanowiska partii Borysa Budki odnośnie aborcji. Wyrazem stanowiska grupy jest list, który został opublikowany przez portal Interia.pl. Stwierdzono w nim między innymi, że Platforma „nie powinna zajmować radykalnego stanowiska” w sprawie aborcji.

   

– Przedstawiliśmy to stanowisko dlatego, że uważamy, iż Jarosław Kaczyński, zaostrzając okrutnie ustawę antyaborcyjną, wprowadził ten temat do debaty politycznej w Polsce po to, aby podzielić opozycję. W moim przekonaniu nie ma żadnego innego powodu – powiedział PAP Zalewski, który jednym z sygnatariuszy listu.

– W Sejmie przez najbliższe lata tej kwestii nie rozwiążemy, bo wiadomo, jaka jest większość – oświadczył polityk opozycji.  – Poruszanie kwestii aborcji i zabieranie przez Platformę stanowiska innego niż do tej pory –  a przypomnę, że w deklaracji z 2001 roku Platforma całkowicie afirmowała ówczesne prawodawstwo, czyli ustawę z 1993 roku – służy jedynie podziałowi opozycji – podkreślił.

   

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News