W piątek Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że nie wejdą w życie zarządzenia wojewody mazowieckiego związane z ustawą dekomunizacyjną i zmieniające nazwy ulic w Warszawie. Łącznie NSA uchylił ponad 40 takich zarządzeń. W związku z taką decyzją al. Armii Ludowej nie zostanie zmieniona na al. Lecha Kaczyńskiego.

Samorządy w związku z wejściem ustawy dekomunizacyjnej miały do 2 września 2017 roku zmienić nazwy ulic, które propagują ustrój komunistyczny. W sierpniu 2017 roku z inicjatywy Platformy Obywatelskiej radni Warszawy zdecydowali o nowych nazwach dla sześciu ulic. Jednak wojewoda, Zdzisław Sipiera, wydał zarządzenia, w których zmieniano nazwy kolejnych 47 ulic.

Najpierw skargi na tego typu decyzje wojewody wpłynęły do Wojewódzkiego Sądu Adminisracyjnego. Rozprawy toczyły się od maja do listopada bieżącego roku. WSA przychylił się aż do 48 skarg stolicy, które dotyczyły wydanych przez wojewodę zarządzeń zastępczych dotyczących zmian ulicy. Sąd oddalił jedynie dwie skargi.

Zarządzenie, które dotyczyło zmiany nazwy al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego uchylono już w maju. Po decyzji wydanej przez WSA sprawa trafiła do NSA. Ponad 40 skarg rozpatrzono 7 grudnia. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał niekorzystne dla wojewody wyroki WSA.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę