REKLAMA

srebrne sztućce
fot. Pexels

Komplet galowych sztućców niekiedy jest cennym prezentem albo rodzinną pamiątką. Zestaw zarówno srebrny, posrebrzany, jak i ten ze stali nierdzewnej, po jakimś czasie nie prezentuje się już tak arcy-pięknie jak kiedyś. Zrób wszystko, by nie trafił na spód szuflady. Dawną świetność przywrócisz nożom, widelcom i łyżkom w szybki i bezproblemowy sposób. Znów będą jak nowe i staną się elegancką ozdobą stołu.

REKLAMA

Na sztućcach, również tych wykonanych ze stali nierdzewnej, często pojawiają się ślady rdzy. Dlaczego tak się dzieje? Mimo że ten materiał jest bardziej odporny na rdzewienie niż dużo innych tworzyw, to niestety czasami też może ulec korozjom.

A co wpływa na rozwój kłopotliwych zmian? Głównie styczność srebra stołowego z kwaśnymi artykułami, solą lub ostrymi chemikaliami przeznaczonymi do czyszczenia. Do tego dochodzi też niepoprawna pielęgnacja i niewystarczające dosuszanie widelców czy łyżek po myciu. Wszystko to sprawia, że wartościowy zestaw traci swój czar.

REKLAMA

Czyszczenie sztućców krok po kroku

Jeśli chcesz, by twoje zaśniedziałe sztućce odzyskały dawny kunszt, zastosuj łatwy domowy patent. Obejdzie się nawet bez użycia profesjonalnych preparatów chemicznych. Nalej do garnka 1 litr wody, wsyp 1 łyżeczkę cukru i tyle samo sody oczyszczonej. Wszystko starannie zamieszaj i gotuj, aż mieszanka zacznie bulgotać. Teraz weź folię aluminiową i uformuj z niej 4 kulki (nieduże, powinny mieć wielkość orzecha włoskiego), a potem włóż je do wrzącego roztworu, jednocześnie umieszczaj w nim sztućce, które zamierzasz odświeżyć. Wszystko podgrzewaj na niewielkim gazie. Po mniej więcej 10 minutach wyciągnij pełne blasku noże, łyżki i widelce, a następnie wyczyść je płynem do mycia naczyń. Po całym zabiegu osusz przedmioty szmatką.

Czytaj też: Wrzuć do pralki razem z ciemnymi ubraniami. W mig rozwiążesz nurtujący problem

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA