REKLAMA

zamiokulkas
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Zamiokulkas to roślina prosta w uprawie, więc polecana jest nawet dla początkujących ogrodników. Nie trzeba jej co chwilę podlewać, a dokarmianie można wykonać raz na jakiś czas. Kwiat wygląda niecodziennie, więc wprowadza do domu trochę egzotyki. Zima nie sprzyja większości roślin domowych, a w przypadku zamiokulkasa sprawa wygląda podobnie. Jak pobudzić go do wypuszczania nowych pędów? Spróbuj zasilić go domowym nawozem, dzięki któremu odzyska dawną świetność.

REKLAMA

Wymaganiom zamiokulkasa może sprostać nawet ogrodnik amator. Do przeżycia potrzebuje minimalnej ilości wody, bo kumuluje ją w swych tęgich pędach i liściach. Nie najgorzej prosperuje w polskich mieszkaniach i stanowi ich wspaniałą dekorację.

W okresie zimowym wygląd kwiatów doniczkowych zbyt mocno nas nie rozpieszcza, a one często są osłabione. Nie omija to zamiokulkasa. Zimą może przestać rosnąć i nie zawiąże kolejnych pędów. Należałoby go wesprzeć i zasilić wieloskładnikową odżywką. Od czasu do czasu sami z siebie przyrządzamy ją w kuchni.

REKLAMA

Zadbaj o to, a zamiokulkas niezwłocznie wypuści nowe pędy

Już wiesz, że zamiokulkas nie potrzebuje zbyt wiele do szczęścia, ale trzeba dopilnować kilku rzeczy. Po pierwsze, okaz źle znosi przelanie – jego liście robią się wtedy żółte i oblatują.

W miesiącach zimowych często widzimy, że kwiat wcale nie ma nowych pędów. Właśnie w tym okresie powinniśmy zwracać baczną uwagę na ilość wody, jaką podajemy roślinie, mając na uwadze fakt, że przelanie jej nie służy. Dodatkowo warto wspomóc ją naturalną odżywką. Pewnie jesteś ciekaw, co wchodzi w jej skład? Prawdę mówiąc, odżywka powstaje samoczynnie podczas gotowania ryżu. W wodzie po gotowaniu tych ziarenek znajdują się składniki mineralne (potas, cynk, fosfor) i witaminy z grupy B. Odstaw ją do wystudzenia, a potem podlej sadzonkę.

REKLAMA

Alternatywa dla wody z gotowania ryżu

Roślinę zasilisz także wodą po ugotowaniu roślin strączkowych (ciecierzycy, soczewicy) lub makaronu. Nowe pędy będą rosły w oczach.

Czytaj też: Wrzuciłam do doniczki 1 produkt. Storczyk od razu zaczął kwitnąć

REKLAMA