GIS zdecydował o zamknięciu kolejnych kąpielisk przez sinice. Nie można kąpać się w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu w niedzielę czterech kąpielisk w Gdańsku. Od soboty zamknięte jest także kąpielisko w Gdyni Redłowie. Zamknięte jest też kąpielisko w Sopocie: Sopot-Kamienny Potok-Koliba.

Powodem jest wykwit sinic. GIS poinformował też, poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli. Jak informuje redakcja ZET, później GIS poinformował, że nie wolno kąpać się na pięciu plażach: Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Nie jest to nic nowego. W przypadku obfitego zakwitu sinic, kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę