Resort zdrowia zażądał badań leków z metforminą dopuszczonych do obrotu w Polsce. Główny Inspektorat Farmaceutyczny czeka na wyniki europejskie. Czy leki w polskich aptekach są niebezpieczne?

Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę typu II metformina może zawierać rakotwórczy związek NDMA. Ministerstwo Zdrowia powołało sztab kryzysowy, który ustalił, iż wiele serii leków zalecane normy zostały przekroczone. Jednocześnie Ministerstwo zaleca, by nie przerywać leczenia.

Substancje czynne wykorzystywane przy produkcji leków są wytwarzane w Chinach, co zaniepokoiło pacjentów i wielu z nich skłoniło do odstawienia / wyrzucenia leków. Badaniem wprowadzonych do obrotu produktów powinien zająć się główny inspektor farmaceutyczny. Jednak wciąż tego nie zrobił informując, że czeka na wyniki badań zleconych przez Europejską Agencję Leków (EMA). GIF wyjaśnia, iż produkty lecznicze kierowane do badania przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny są analizowane w kontekście zgodności z wymaganiami Specyfikacji Jakościowej. Obecność nitrozoamin nie była dotychczas określona w tych wymaganiach, a w związku badania poziomu nitrozoamin nie były zlecone. Jednocześnie główny inspektor farmaceutyczny poinformował, że przeprowadzenie badań poszczególnych preparatów EMA zleciła ich producentom.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę