Zanim sięgniesz po lek przeciwbólowy, pamiętaj o ważnej rzeczy
REKLAMA
Dla wielu osób leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen to istna magia. Gdy dopada nas głęboki ból, wtedy zwykle nie spoglądamy na ulotkę dołączoną do opakowania, i przyjmujemy to, co zawsze, nie zważając na możliwe skutki. Bywa też, że mieszamy różne związki czynne i zażywamy leki przeciwbólowe bez umiaru.
Warto warto wiedzieć więcej o dwóch popularnych składnikach dostępnych bez recepty. Jakie są różnice pomiędzy ibuprofenen, a paracetamolem? Czy można je samowolnie ze sobą łączyć?
Z godnie z normami NHS (National Health Service), wyjątkową uwagę oddając tabletkom przeciwbólowym określono:
REKLAMA
Jeśli masz 16 lat lub więcej, możesz w pełni bezpiecznie przyjmować paracetamol i ibuprofen równocześnie.
Lecz, to nie oznacza, że nie potrzebna jest rozwaga i umiar. Przeciwnie – gdy ból nie ustępuje przez trzy następne dni, wskazane jest, by zasięgnąć porady specjalisty. Wprawdzie oba związki raczej nie wchodzą w reakcję z alkoholem, ale i tak należy go unikać.
Czy ibuprofen i paracetamol można stosować zamiennie i czy oba będą działały tak samo?
Nie do końca. Nadrzędna różnica jest taka, że ibuprofen należy do niestereoidowych leków przeciwzapalnych i ma trochę inne działanie. Jednocześnie nierzadko wywołuje efekty uboczne w postaci wymiotów, bólu głowy i nudności. Paracetamol nie jest środkiem przeciwzapalnym i w jego przypadku zauważono mniej przeciwwskazań i działań niepożądanych. Można go stosować co 4-6 godzin, a ibuprofen co około 8 godzin. Eksperci szacują, że medykamenty przyjmowane tymczasowo mają podobną skuteczność.
REKLAMA
Jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia lub zaobserwowaliśmy u siebie długotrwałe alarmujące objawy – powinniśmy poradzić się lekarza.