Zanim wsiądziesz na rower, koniecznie zrób tę 1 rzecz

łańcuch rowerowy
fot. Pixabay

Już niedługo wielu Polaków z chęcią zamieni samochód na rower, jeśli tylko istnieje taka opcja. Aby jazda na dwóch kółkach była komfortowa, to kluczowe jest, aby cały sprzęt działał tak, jak należy. Podpowiadamy, czym wyczyścić łańcuch rowerowy. To część roweru, która znacząco wpływa na wygodę jazdy. Warto o nią zadbać.

REKLAMA

Dlaczego czyszczenie łańcucha jest ważne?

Zabrudzenia, które gromadzą się na tym elemencie w rzeczywistości komplikują jazdę rowerem, w wyniku czego my jesteśmy zmuszeni więcej energii włożyć w pedałowanie. Systematyczne czyszczenie zwiększa żywotność łańcucha, co przekłada się na mniejsze koszty użytkowania sprzętu w przyszłości.

Czym czyścić łańcuch rowerowy?

Do czyszczenia łańcucha rowerowego doskonale nadaje się środek WD-40. Obecne w nim rozpuszczalniki i oleje nie są wrażliwe na działanie wody, a dodatkowo w okamgnieniu likwidują brud, resztki kleju, tłuszcz i wiele innych osadów z łańcucha, nie niszcząc go. WD-40 to niezawodny preparat do czyszczenia łańcucha, który nie zawiera środków konserwujących. Zatem trzeba pamiętać, aby po wymyciu łańcucha nanieść na niego olej, który ułatwi przesuwanie się metalowych konstrukcji. Można go kupić w każdym sklepie rowerowym.

REKLAMA

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

Do czyszczenia łańcucha przydadzą się 3 produkty::
-WD-40,
-szczotka,
-ściereczka.

Najpierw zdejmujemy łańcuch z roweru i układamy go w jakimś miejscu. Potem wycieramy go ściereczką (może być delikatnie wilgotna), tak aby zetrzeć największą powłokę brudu. Teraz na cały łańcuch dokładnie rozpylamy WD-40. Czekamy kilka minut, aby preparat wniknął we wszystkie zakamarki.

REKLAMA

Przez ten czas preparat powinien poluzować wszelkie cząsteczki smarów i zanieczyszczeń, które zgromadziły się na metalu. Później za pomocą szczotki starannie szorujemy łańcuch, a następnie płuczemy go dużą ilością wody. Dzięki temu pozbędziemy się resztek WD-40 i brudu. Na sam koniec osuszamy łańcuch przy użyciu ręcznika i zakładamy metalową część ponownie na rower.

Czytaj też: Jak pozbyć się kleszczy? Niezawodny patent leśnika za mniej niż 5 zł

Udostępnij: