srebrne sztućce
fot. screen Youtube / Bhusanur.cooking

Niekiedy czyszczenie srebrnych łyżek, noży czy widelców potrafi być prawdziwą udręką, zwłaszcza gdy nie wiesz do końca, jak się do tego zabrać. Zamiast używać sklepowych detergentów, sięgnij po kilka domowych preparatów, które są równie skuteczne i nie niszczą tworzywa. Skorzystaj z tych naturalnych metod, a Twoja srebrna zastawa stołowa będzie lśnić.

Dlaczego srebrne sztućce ciemnieją?

Przyczyną może być nieprawidłowe czyszczenie łyżek czy widelców na co dzień. Wielu ludzi używa do tego płynu do mycia naczyń, co jest sporym błędem. A ten zwykle nie nadaje się do mycia srebra i zawiera groźne chemikalia, które uszkadzają tworzywo. W efekcie srebrne elementy zastawy czyszczone z innymi brudnymi naczyniami błyskawicznie tracą swą pierwotną barwę i ciemnieją.

Kolejną przyczyną jest kontakt srebra z niektórymi daniami, np. jajkami, brokułami, rybami, które przyczyniają się do szarzenia srebra. Są źródłem siarczku, który kumuluje się na srebrze i sprawia, że ciemnieje, a także traci wyrazistość koloru. Bez obaw – to tylko pogarsza wygląd sztućców i nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Niezawodne, domowe sposoby na czyszczenie srebrnych sztućców

Sztućce oczywiście możesz wypolerować za pomocą profesjonalnych sklepowych środków, które jednak do najtańszych nie należą. Lepiej skorzystać z tanich domowych metod, które znały nasze babcie i bardzo je sobie chwaliły. Oto preparaty sprawdzające się najlepiej:

Woda, ocet i soda oczyszczona
Najpierw umyj sztućce pod ciepłą wodą, aby usunąć największy brud. Następnie zagotuj 3 litry wrzątku i dodaj do niego 5 łyżek stołowych octu i 4 łyżki sody. W takiej mieszance zanurz srebrną zastawę i zostaw ją tak na minimum pół godziny. Później wyjmij sztućce z roztworu (lub go wylej), opłucz pod wodą, a następnie wypoleruj do czysta.

Woda i sól
Wstępnie umyj sztućce (tak jak wyżej). Potem dodaj łyżkę soli do ciepłej wody i rozpuść ją. W uzyskanej mieszance zanurz sztućce na kwadrans. Później je wyciągnij, opłucz i wypoleruj.

Czytaj też: Umyj tym białe plastikowe krzesła. Zabrudzenia znikną i będą ja nowe


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę