Zasil tym płynem marnego storczyka. Ożyje i zasypie go lawina kwiatów

storczyk
fot. screen Youtube / MissOrchidGirl

Dostałeś w prezencie orchideę lub sam ją sobie kupiłeś, ale niestety egzemplarz wcale nie kwitnie, choć powinien? A dodatkowy kłopot dotyczy jego liści, które gdzieniegdzie są pożółkłe. Czy da się jeszcze przywrócić storczyka do życia? Nim całkowicie stracisz nadzieję, spróbuj zasilić roślinę wodą z jednym zaskakującym składnikiem. To powinno pomóc.

REKLAMA

Obecnie storczyki są najbardziej rozchwytywaną odmianą roślin doniczkowych. Obok monstery czy anturium stanowią piękną dekoracją każdego wnętrza. Przez większą część roku kwitną, więc mamy wielkie szczęście i możemy podziwiać ich urok. Zazwyczaj nie są trudne w obsłudze, ale momentami grymaszą i trzeba otoczyć je opieką.

Orchidee można kupić nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale nawet w supermarkecie. Być może dostałeś od kogoś ten okaz w prezencie, ale po pewnym czasie zaczął słabnąć i zastanawiasz, się co jest tego przyczyną. Roślinę na 90% uratujesz przy pomocy popularnego produktu, który zapewne już masz w swojej kuchni.

REKLAMA

Storczyk w końcu ożyje i rozkwitnie na bogato

Roślina, której nie pasują dotychczasowe warunki, błyskawicznie przestanie marudzić. Jeśli nie kwitnie, a jej liście żółkną – to prędzej szpeci wnętrza, niż je dekoruje. Najczęstszym sprawcą obumierania orchidei jest zgnilizna, która już objęła jej korzenie. W środowisku naturalnym kwiat ten nie rozwija się w glebie a jedynie okręcają konary i pnie drzew. Dlatego nie należy podlewać go tak samo, jak pozostałe rośliny w domu. Osłonkę, w której znajduje się orchidea, warto zanurzyć w wodzie, a po około 20 minutach ją wyciągnąć i chwilę zaczekać, by korzonki nieco wyschły. Na koniec trzeba znów umieścić ją w doniczce.

Jeżeli twój storczyk od dłuższego czasu straszy w domu, to może go wspomóc czarna herbata. Wsyp liście do szklanki, zalej gorącą wodą i zaparzaj 5 minut. Odcedź napar i ostudź, a potem rozcieńcz 2 szklankami wody. W takiej herbacianej miksturze zanurz bryłę korzeniową na 20 minut i działaj podobnie, jak opisano wyżej. Kurację powtarzaj co dwa tygodnie, a storczyk na pewno wróci do formy.

REKLAMA

Czytaj też: Podaj zielistce to warzywo. Zadziała na nią jak najlepszy nawóz