Dyskusji o tym, czy wyburzyć Pałac Kultury i Nauki nie widać końca. Wszystko zaczęło się od wypowiedzi wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, który powiedział, że nie miałby nic przeciwko jego rozbiórce, ale pod warunkiem, że w tym miejscu powstałoby coś sensownego. Oliwy do ognia dolał wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, który stwierdził, że saperzy z wysadzeniem budynku z pewnością daliby sobie radę.

W sobotę na Facebooku propozycję zagospodarowania miejsca po Pałacu Kultury i Nauki zgłosił prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Zaproponował on prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chętnie pomoże rozwiązać problem. Oferta Tyszkiewicza jest taka: Pałac Kultury zostanie przeniesiony do Nowej Soli, a do Warszawy w ramach zamiany trafi gigantyczny i znany, bo jako największy na świecie wpisany na listę rekordów Guinessa, krasnal ogrodowy Soluś. Jeśli ta propozycja nie spotkałaby się z zainteresowaniem albo nie byłaby na miarę aspiracji stolicy, to zamiast Solusia prezydent Nowej Soli jest gotowy dostarczyć wykonaną specjalnie na tę potrzebę figurę z żywicy poliestrowej przedstawiającą naczelnika Jarosława Kaczyńskiego lub innego I sekretarza przewodniej partii.

Tyszkiewicz nie ukrywa, że chce w ten sposób załatwić też swoje prywatne sprawy. „Kiedy już PiS wprowadzi kadencyjność dla prezydentów miast, to może ja będę mógł w Pałacu Kultury nająć się na windowego i będę woził jak w filmie »Miś« windami na taras widokowy emerytowanych pierwszych sekretarzy obecnej jedynie słusznej partii”, pisze prezydent Nowej Soli na Facebooku.

Według Tyszkiewicza z lokalizacją Pałacu Kultury i Nauki na terenie Nowej Soli nie będzie problemów. Znany samorządowiec proponuje, by gmach umieścić na terenie olbrzymiej strefy ekonomicznej, dzięki której bezrobocie w mieście z blisko 40 proc. spadło do poziomu zbliżonego do zera.

O Wadimie Tyszkiewiczu usłyszała cała Polska w czasie wyborczej kampanii parlamentarnej w 2015 roku po tym, jak obecna premier Beata Szydło występowała na tle starej fabryki nici „Odra” w Nowej Soli i mówiła o „Polsce w ruinie”. Prezydent miasta określił to jako „żałosny spektakl pani Szydło”. Wypomniał jej, że mogła się sfotografować na tle pięknej i rozwijającej się Nowej Soli, a posunęła się do kłamstw i manipulacji, by dorwać się do władzy.

Tyszkiewicz na dowód tego, jak dobrze rozwija się zarządzane przez niego miasto, zamieścił wtedy na swoim profilu na Facebooku zdjęcia zrewitalizowanego portu, promenady, niezadłużonego szpitala, fabryk światowych koncernów i obwodnicy.

https://www.facebook.com/wadimnowasol/posts/2096878223864627


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę