Zaskakujący sposób na uratowanie rośliny. Ziemiórki są bez szans

rośliny doniczkowe
fot. Pixabay

Ziemiórki to małe muszki, które mogą przyczynić się do obumarcia kwiatów doniczkowych. Osobniki składają jaja w mokrej glebie, a ich zachłanne larwy dewastują korzenie. Poznaj domowe metody na usunięcie ziemiórek i uratowanie domowych roślin.

REKLAMA

Ziemiórki zazwyczaj przynosimy do mieszkania z nowo zakupionymi roślinami lub ziemią. Uwielbiają wilgoć i ciepło, więc zwykle składają larwy w glebie, która jest dla nich odpowiednia. Ich atak może skutkować spustoszeniem i gniciem korzeni, co w efekcie prowadzi do obumarcia roślin. Warto poznać domowe patenty na wypędzenie tych intruzów.

Domowe metody na ziemiórki

Do walki z plagą ziemiórek możesz użyć sklepowej chemii lub profesjonalnych, żółtych lepów. Możesz też rozważyć domowe metody. Większość produktów potrzebnych do unicestwienia osobników zapewne masz już w domu.

Do doniczki wsyp suchy piasek dla ptaków (najlepiej, aby warstwa miała 1-2 cm). Piasek pochłania z ziemi wilgoć i przeciwdziała składaniu przez insekty jaj. Następnie doniczkę zakryj rajstopami. Dzięki temu małe muszki nie będą w stanie złożyć jaj i pomału zaczną ginąć. Sięgnij po proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną. Wybranym środkiem posyp podłoże w doniczce i lekko je podlej. Larwy po zjedzeniu proszku będą martwe.

REKLAMA

Możesz też zastosować ocet. Połącz go w naczyniu z płynem do naczyń i wodą w proporcji 1:1:1, a potem postaw miseczkę obok zaatakowanych przez szkodniki kwiatów. Woń octu zwabi intruzy, a preparat spowoduje, że się utopią.

Inne sposoby na ziemiórki

Pomóc może też szczypiorek lub natka pietruszki. Posiekaną zieleninę wrzuć na glebę w doniczce (gdy się zasuszy, powinieneś ją wymienić). Świeży szczypior w doniczce połóż tuż przy zaatakowanych roślinach.

Olejek neem zmieszaj z wodą w proporcji 1:100 i wsyp trochę proszku do prania. Takim detergentem zwilżaj ziemię roślin zaatakowanych przez muszki. Dzięki temu unicestwisz larwy pasożytujące w doniczkach.

Z pomocą przychodzą także owady, m.in. owsiki albo bakterie (Bacillus thuringienses). Zabezpieczą one rośliny przed szkodnikami na długi czas.

REKLAMA



Domowe metody na ziemiórki, których lepiej nie stosować

Wśród wielu domowych metod na ziemiórki nierzadko wymienia się także: fusy z kawy, napar z czosnku, zapałki lub cynamon. Okazuje się, że z reguły są one mało efektywne i działają zbyt słabo. Ponadto zwykle doprowadzają do tego, że gleba zaczyna mocno się zagęszczać, a potem pleśnieć, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Nie warto stosować olejku z drzewa herbacianego, bo może on niszczyć korzenie kwiatów.

Czytaj też: Najlepsza pułapka na ślimaki. W mig wyłapiesz je wszystkie

Podziel się: