fot. European People’s Party | cc-by-2.0

Ustępująca kanclerz Angela Merkel zaapelowała w sobotę do obywateli Niemiec, aby nie lekceważyli pandemii Covid-19 i zaszczepili się. – Potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa – powiedziała Merkel w swoim ostatnim podcaście.

REKLAMA

Polityk przypomniała, że pierwszy raz zwróciła się tą drogą do społeczeństwa ponad 15 lat temu. – W tamtym czasie było to jeszcze dość nowatorskie, by szef rządu zwracał się do opinii publicznej w tak bezpośredni sposób za pośrednictwem sieci. I trudno mi było uwierzyć, gdy ktoś teraz obliczył, że od tego czasu dodano ponad 600 odcinków – powiedziała kanclerz. – Pierwszy podcast, który dobrze pamiętam, odbył się w czerwcu 2006 roku na krótko przed rozpoczęciem mistrzostw świata (w piłce nożnej – PAP) w Niemczech. Moje ówczesne życzenie, aby mistrzostwa świata były również wielką imprezą poza stadionami, spełniło się z nawiązką (…) – przypomniała.

– Zawsze postrzegałam podcast jako sposób na mówienie wam bezpośrednio o sprawach, które są bliskie mojemu sercu. O wielkich sprawach polityki rządowej, oczywiście, ale często także o sprawach, które moim zdaniem nie zawsze zwracają uwagę, na którą zasługują, a którymi mogłabym was zainteresować – podkreśliła Merkel. – Dlatego pozwólcie, że dziś po raz ostatni powiem o tym, co jest dla mnie najważniejsze w tych dniach – dodała.

REKLAMA

– Znajdujemy się w środku czwartej fali pandemii, w bardzo poważnej sytuacji, w niektórych częściach naszego kraju można ją nazwać wręcz dramatyczną – zauważyła Merkel. – Przepełnione oddziały intensywnej terapii, krytycznie chorzy pacjenci, którzy muszą lecieć przez całe Niemcy, aby otrzymać potrzebną im opiekę – a obecnie, dzień po dniu, tak przerażająco wysoka liczba osób, którym wirus odebrał życie – oceniła.

Kanclerz zwróciła uwagę, że „jest to o tyle gorzkie, że można było tego uniknąć”. – Dzięki skutecznym i bezpiecznym szczepionkom mamy klucz do sukcesu. Dlatego jeszcze raz apeluję do was: potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa. Zwłaszcza nowy wariant omikron wydaje się być jeszcze bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Zaszczepcie się – zaapelowała Angela Merkel.

REKLAMA

Polityk stwierdziła, że każde szczepienie jest pomocne, daje osobie zaszczepionej bezpieczeństwo, a przynajmniej doskonałą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. – A najwyższy możliwy wskaźnik szczepień pomoże nam wszystkim, krajowi, pozostawić tę pandemię za sobą – oświadczyła kanclerz.