Matka z Australii uratowała życie swojego dziecka. Pozornie niegroźna czerwona kropka na jego nodze była symptomem poważnej choroby
fot. Pixabay

Gdyby nie nadwrażliwa reakcja matki, u niemowlęcia mogłaby rozwinąć się śmiertelna choroba! Symptom był nieznaczny – na nodze dziecka widoczna była mała, czerwona kropka. Mama maleństwa nie czekała na rozwój sytuacji i od razu udała się do szpitala, aby dowiedzieć się, co to takiego. Okazało się to bardzo dobrą decyzją. Skutki braku reakcji mogłyby być tragiczne!

Historię mieszkanki Australii udostępniła grupa rodzicielska Tiny Hearts Education. Przestrzegli rodziców, aby nie zwlekali z reakcją, jeżeli na ciele dziecka pojawi się wysypka. To właśnie swoista nadwrażliwość australijskiej matki uratowała jej dziecko przed poważną chorobą, która finalnie może doprowadzić nawet do zgonu!

Pewnego dnia kobieta zauważyła, że na nóżce jej dziecka pojawiła się mała czerwona kropka. Mogło to oznaczać wiele nieznaczących rzeczy, jednak matka nie zlekceważyła dziwnego symptomu i od razu zabrała niemowlę do lekarza. Okazało się, że gdyby nie jej zdecydowane działanie, w dłuższej perspektywie mogłoby dojść do tragedii. U dziecka pojawiły się wczesne symptomy choroby meningokokowej, czyli bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.

Na nóżce jej dziecka pojawiła się czerwona plamka. Gdyby nie udała się do lekarza, mogłoby dojść do tragedii!

Choroba ta może być z początku trudna do zauważenia, ale przez długi czas nieleczona może prowadzić nawet do śmierci dziecka. Na szczęście w tym wypadku zapaleniu udało się zapobiec, zamiast je leczyć.

Grupa Tiny Hearts Education wykorzystała tą historię, aby ostrzec wszystkich rodziców przed bagatelizowaniem wysypki u ich dzieci. Zachęcają ich, aby sprawdzali – np. z pomocą szklanego naczynia – czy czerwone punkty, pojawiające się na ciele dziecka, bledną przy naciśnięciu. Jeżeli pozostaną czerwone, oznacza to, iż wewnątrz skóry dochodzi do krwawienia. Wówczas należy skonsultować ten przypadek z lekarzem.

Meningokoki mogą pojawiać się u niemowląt i małych dzieci. Symptomami choroby są m.in. gorączka, nudności, biegunka i drażliwość


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę