Dużymi krokami zbliżają się manewry wojsk NATO. Będą to największe ćwiczenia od czasów Zimnej Wojny, która trwała w latach 1947-1991. Ćwiczenia NATO odbędą się pod kryptonimem „Trident Juncture 2018” i weźmie w nich udział 44 tysiące żołnierzy w tym 10 tysięcy z Niemiec. Manewry będą mieć miejsce w Norwegii w dniach od 25 października do 23 listopada. Wojska NATO mają ćwiczyć reakcję na zaatakowanie przez jednego z członków sojuszu. Ćwiczenia tego typu nie miały miejsca od 1991 roku.

Kiedy nastąpiła rosyjska aneksja Krymu w 2014 roku przez Rosję, kraje nadbałtyckie, czyli Polska, Łotwa, Estonia i Litwa, poczuły zagrożenie ze strony wschodniego sąsiada i domagają się od NATO lepszej polityki odstraszającej.

Centrala NATO podkreśla, że wykonywane ćwiczenia nie będą wymierzone w żadne konkretne państwo. Politycy jednak zwracają uwagę na fakt, że Rosja również przeprowadza intensywne ćwiczenia w razie konfliktu zbrojnego. Według oficjalnych danych w ostatnich manewrach w Rosji brało udział 300 tysięcy żołnierzy.

W zbliżających się ćwiczeniach wojsk NATO oprócz 44 tysięcy żołnierzy weźmie udział 130 samolotów, 70 okrętów oraz 10 tysięcy pojazdów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę