REKLAMA

Zrzutka.pl wypłaci pieniądze ze zbiórek Grzegorzowi Braunowi
fot. Sejm RP | Creative Commons Attribution 2.0

Po ugaszeniu menory gaśnicą decyzją Prezydium Sejmu Grzegorz Braun został ukarany m.in. pozbawieniem diety poselskiej na kilka miesięcy. Sympatycy polityka Konfederacji nie dali mu jednak zbyt długo się tymi konsekwencjami przejmować – na rzecz Brauna powstała zbiórka na stronie „zrzutka.pl”, gdzie zebrano ponad 200 tys. złotych! Portal zablokował zbiórkę kilka godzin po uruchomieniu ze względu na łamanie regulaminu. Wydawało się, że zebrane pieniądze nie trafią do posła, ale wkrótce administracja „zrzutka.pl” wydała komunikat, w którym ogłoszono, co następuje.

REKLAMA

Grzegorz Braun otrzyma pieniądze, które przekazali dla niego sympatycy po niesławnej „akcji z gaśnicą” w Sejmie. Kilka dni temu – w czasie obchodów święta Chanuki w budynku polskiego parlamentu – poseł Konfederacji przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił świeczki na żydowskiej menorze, ustawionej na sejmowym korytarzu. Dziwny performens prawicowego polityka spotkał się szeroką krytyką ze strony polityków, duchowieństwa i głównych mediów. Nie brakowało jednak ludzi, którym ”wyczyn” polityka Konfederacji się spodobał. Wielu sympatyków Brauna postanowiło wesprzeć polityka po tym, jak Prezydium Sejmu ukarało go obcięciem wynagrodzenia i diety poselskiej.

Zrzutka.pl przekaże Grzegorzowi Braunowi 220 tys. złotych, zebrane przez jego sympatyków po „akcji z gaśnicą”

Po kilku godzinach od uruchomienia wszystkie zbiórki pieniędzy dla Grzegorza Brauna zostały zamrożone – informował tydzień temu portal „zrzutka.pl”. Administracja portalu oceniła, iż zbiórki „rodziły ryzyko” naruszenia regulaminu strony i polskiego prawa, bo miały związek z „pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji”.

REKLAMA

Jednak do momentu zamrożenia na zrzutkach udało się zebrać łącznie ponad 220 tys. złotych! Nie było jasne, co dalej stanie się z tymi pieniędzmi, ale teraz już wiadomo.

Więcej: Braun szczerze po akcji z gaśnicą. „Jest jedna rzecz, której bardzo żałuję” [FILM]

REKLAMA

Portal „zrzutka.pl” wydał dziś oświadczenie, w którym poinformował, że w granicach prawa administracja może ograniczyć się do zablokowania kontrowersyjnych zbiórek, ale nigdy nie staje się właścicielem przekazanych przez darczyńców środków. Te muszą zostać przekazane zbierającemu.

„Zrzutka.pl stanowi krajową instytucję płatniczą, podlegającą ustawie o usługach płatniczych. Środki wpłacane na określoną zbiórkę gromadzone są na rachunku płatniczym prowadzonym przez nas dla jej Organizatora i od momentu zaksięgowania wpłaty to Organizator staje się ich właścicielem” – wyjaśniono w oświadczeniu.

Środki trafią na konto fundacji Grzegorza Brauna.

REKLAMA