fot. The Presidential Office of Ukraine | CC BY 4.0

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył scenariusza, w którym Władimir Putin wyrazi zgodę na użycie broni jądrowej podczas wojny w Ukrainie. Dodatkowo wskazał, w jakich okolicznościach może do tego dojść.

Słowa prezydenta Ukrainy przekazał magazyn internetowy „Ukraińska Prawda”. Zełenski stwierdził, że jest to całkiem prawdopodobne, że Władimir Putin wyrazi zgodę na użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie.

Zełenski następnie dodał, że w celu zniwelowania ryzyka związanego z bronią jądrową, zachodni sojusznicy Ukrainy muszą okazać jedność. Jeżeli Putin przekona się, że głowy europejskich państw nie będą się uginać jego szantażom, może bać się użycia tej broni.

– Rosja będzie bała się użyć takiej czy innej broni, jeśli poczuje, że Europa jest zjednoczona i silna, że nie da się jej niczym szantażować…. Zachowuje się jak terrorysta. Europa nie powinna tak postępować, okazywać słabości przed rządem Federacji Rosyjskiej — tłumaczył Wołodymyr Zełenski.

– Użyje jej tylko wtedy, gdy będzie wiedział, że po tym nic mu się ze strony Europy nie stanie. Tak to działa — dlatego zawsze mówiliśmy o sankcjach prewencyjnych — mówił Zełenski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę