Zełenski opublikował wpis po Polsku. „Proszę Ciebie Donaldzie i Andrzeju”

Wołodymyr Zełenski
Fot. Twitter

Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis w języku polskim. Odniósł się w nim do tematu zbóż na polskich drogach i zaapelował do Donalda Tuska, aby doszło do spotkania i omówienia kwestii sytuacji na granicy.

REKLAMA

– Chcę zwrócić się do wszystkich, którzy pamiętają, co oznacza pełny sens słowa solidarność. Słowo, które tak bardzo zmieniło historię całej naszej Europy na lepsze. Tak było. I pod wieloma względami nadal tak jest – mówił Zełenski na opublikowanym w sieci nagraniu.

Prezydent Ukrainy skomentował napięte relacje między Polską a Ukrainą. – Teraz widzimy również nadmierną i niesprawiedliwą polityzację, przez którą wspólne osiągnięcia mogą zacząć rozsypywać się. Tak samo rozsypywać się jak ukraińskie zboże – które niestety świat zobaczył na polskich drogach – chamsko wyrzucone z samochodów i wagonów. Jest to zboże, które z wielkimi trudnościami uprawiają nasi rolnicy pomimo wszystkich trudności związanych z bezlitosną rosyjską agresją – dodał.

REKLAMA

Zełenski zwrócił się do Tuska i Dudy

W dalszej części Zełenski powiedział, że „chciałby zwrócić się do Polskiego społeczeństwa i wyrazić Ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego”.

Prezydent powiedział też, że chciałby zorganizować spotkanie władz obu krajów. – Poleciłem naszemu Rządowi, w najbliższym czasie, do 24 lutego, przybyć na granicę między naszymi państwami. Szef Rządu Ukrainy, cały nasz Rząd, od logistyki do sektora rolnego, i oczywiście Minister Obrony Ukrainy – ponieważ ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie. I proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam na to szansę – mówił.

REKLAMA

Podziel się: