fot. The Presidential Press and Information Office | Creative Commons Attribution 4.0

Turcy twardo wobec Rosji. Jak informuje The Jerusalem Post – prezydent Ukrainy Wolodymy Zełeński poinformował, że po rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, kraj ten zgodził się zablokować cieśniny Bosfor i Dardanele. Rosyjskie okręty ugrzęzły na Morzu Czarnym. Cieśniny tureckie zostały zamknięte także dla okrętów wpływających do akwenu.

Państwo Tureckie nie ogłosiło jeszcze decyzji o zamknięciu Bosforu i Dardaneli publicznie.

Na agresję rosyjską, w dniu dzisiejszym zareagowały także inne kraje. Czechy zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych od niedzieli, poinformowała czeska telewizja, cytując ministra transportu Martina Kupkę. Jest to jednocześnie poszerzenie czeskiego zakazu operowania rosyjskich linii lotniczych na lotniskach w Czechach. Wczoraj także Polska ogłosiła zamknięcie swojej strefy powietrznej dla rosyjskich maszyn.

Rząd Bratanków się zreflektował. Węgry poprą sankcję przeciwko Rosji

Węgry rezygnują z podążania drogą Niemiec ku uciesze Kremla. „Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji i niczego nie będą blokować” – powiedział w sobotę premier Viktor Orban, przemawiając na granicy ukraińsko-węgierskiej.

„Węgry dały jasno do zrozumienia, że popieramy wszystkie sankcje, więc niczego nie będziemy blokować, więc to, z czym premierzy Unii Europejskiej są w stanie się zgodzić, my to akceptujemy i popieramy” – powiedział dziennikarzom po angielsku.

„To jest czas na zjednoczenie, to wojna” – powiedział, dodając, że najważniejsze są wysiłki pokojowe.

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa za rosyjską inwazję na Ukrainę, poinformował Departament Skarbu.

„Jesteśmy zjednoczeni z naszymi międzynarodowymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić, że Rosja zapłaci surową cenę gospodarczą i dyplomatyczną za dalszą inwazję na Ukrainę” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz skarbu Janet Yellen. „W razie potrzeby jesteśmy gotowi obciążyć Rosję dalszymi kosztami za jej przerażające zachowanie na arenie światowej.”

Blokada SWIFT to tylko kwestia czasu

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT może być kwestią dni. Decyzja o odcięciu Rosji od globalnego systemu płatności SWIFT zostanie podjęta w ciągu kilku dni, powiedział w sobotę Reuterowi prezes jednego z banków centralnych w strefie euro.

„SWIFT to tylko kwestia czasu, bardzo krótkiego czasu, dni” – powiedział prezes banku centralnego, który prosił o nieujawnianie nazwiska.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę