Watykan opublikował papieski list w sprawie nowych norm dotyczących walki z pedofilią w Kościele katolickim, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca br. Wydanie tego dokumentu zapowiedziano podczas szczytu na temat ochrony nieletnich, który odbył się w Watykanie w lutym.

W dokumencie w formie tzw. motu proprio Franciszek zaznaczył, że ochrona nieletnich i osób wymagających opieki stanowi „część orędzia ewangelicznego, jakie Kościół i wszyscy jego członkowie muszą szerzyć na świecie”.

Jak dodał papież, to Chrystus „powierzył nam opiekę i ochronę nad najmniejszymi i bezbronnymi”. W związku z tym wszyscy mają powinność przyjmowania z wielkodusznością nieletnich i osób wymagających opieki oraz tworzenia dla nich bezpiecznego środowiska, w którym priorytetowo traktuje się ich interesy.

Franciszek nakazał między innymi, by w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim panowała świadomość potrzeb nieletnich oraz konieczność zapobiegania wszelkim normom przemocy i wykorzystywania fizycznego i psychicznego. Zalecił również, by pomagano ofiarom.

Papież wprowadził obowiązek zgłaszania przestępstw pedofilii, a także usuwania ze stanowisk osób skazanych za czyny molestowania seksualnego nieletnich.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę