Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie autostrady Kulczyka. Wątpliwości prokuratury budzi kwestia umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Obecnie prezesem rady nadzorczej firmy zarządzającej autostradą, jest Sebastian, syn zmarłego miliardera Jana Kulczyka.

Zlecenie na budowę tej autostrady oraz koncesję na zarządzanie drogą, Autostrada Wielkopolska otrzymała w czasie rządów PO-PSL. Umowę podpisał minister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska – Cezary Grabarczyk. Umowa gwarantuje, że państwo zrekompensuje spółce „utracone” zyski, czyli różnicę między rzeczywistymi dochodami z autostrady a tymi, które zostały założone w umowie.

Teraz śledczy sprawdzą, czy przy podpisywaniu przez poprzednie rządy umów koncesyjnych zagwarantowano interesy państwa oraz Polaków. Będą też ustalać, jaki wpływ na kształt umów mieli poprzedni ministrowie oraz urzędnicy im podlegli.

W tej chwili stawki za przejazd na odcinku Konin – Nowy Tomyśl są najwyższe w Europie i ciągle rosną. Przez następnych 19 lat, dopóki nie wygaśnie koncesja, ustalać je będzie prywatna spółka i to bez żadnych ograniczeń.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę