Dziś Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że w Kodeksie karnym nastąpią zmiany. Za milionową łapówkę będzie grozić kara do 20 lat więzienia. Za płatność cudzą kartą płatniczą do 10 lat, za kradzież tablic rejestracyjnych auta do 5 lat, a za wyrwanie torebki na ulicy czy kradzież kieszonkową do 8 lat więzienia.

– Sprawców poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu i mieniu Polaków trzeba na długo izolować, by nie zagrażali społeczeństwu, a nie traktować ich ulgowo – można przeczytać w informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

W Kodeksie nastąpią też zmiany dla zabójców. Rozbój z użyciem broni byłby zagrożony surowszą karą – do 20 lat więzienia, czyli 5 lat więcej niż obecnie. Projekt zakłada również wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności dla zabójców. Sędziowie będą mogli elastycznie określać karę więzienia.

– Dziś sędziowie dysponują mocno ograniczonym zakresem kar za najpoważniejsze przestępstwa: do 15 lat pozbawienia wolności, osobną karą 25 lat więzienia i dożywociem. Nie mogą więc wymierzyć np. kary 18 czy 27 lat więzienia, nawet gdyby była ona odpowiednia – możemy przeczytać w uzasadnieniu ministerstwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę