Ziobro zapowiada rewolucję w Kodeksie karnym! Będą wyroki po ponad 100 lat więzienia!

REKLAMA

– Sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło, i za które wymierzono mu daną karą, tę karę odbył – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro we wtorek w radiowej Jedynce, nawiązując do przygotowywanych zmian w Kodeksie karnym. Ma już nie być taryfy ulgowej dla bandytów, którzy jeśli popełniali do tej pory kilka przestępstw, to sąd nie wymierzał im kary za każde z osobna, ale kończyło się na znacznie mniejszym wyroku.

– Mogłoby się zdarzyć, że sprawca zostałby skazany na przykład za kilka przestępstw zagrożonych karą 25 lat ograniczenia wolności i mogłoby to być ponad 100 lat pozbawienia wolności. Uważamy, że sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło i za które wymierzono mu daną karę, tę karę odbył – wyjaśnił Ziobro i zaznaczył, że przestępca, któremu zsumowano wyroki, według nowych przepisów, będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie dopiero po odbyciu połowy kary.

REKLAMA

Polityk skrytykował obecny stan prawny, w którym „sprawca, który popełnia bardzo wiele przestępstw dostaje nagrodę, poprzez zastosowanie tzw. kary łącznej”.

Szef resortu sprawiedliwości powołał się tu na przypadek, który miał miejsce w Lublinie, gdzie sprawca został skazany za popełnienie 20 przestępstw, w tym gwałt, rozbój z użyciem broni, pasterstwo i pobicie.

– Gdyby zsumować te kary, to on otrzymałby 61 lat, ale poprzez zastosowanie kary łącznej dostał zaledwie karę 15 lat pozbawienia wolności. Krótko mówiąc, rozwiązanie, które być może groźnie brzmi – kara łączna, w rzeczywistości jest bonusem dla przestępcy, który popełnia bardzo wiele przestępstw – stwierdził Ziobro.

REKLAMA

– Uważamy, że sprawcy, którzy popełnili bardzo wiele przestępstw, przestępstw zgwałcenia, rozboju (…) są dużo groźniejsi niż sprawcy jednorazowi i oni powinni być surowiej karani niż jednorazowi. Mamy pewien paradoks, że ten, który jednorazowo popełni przestępstwo, może (…) otrzymać surowszą karę niż ten, który wielokrotnie dane przestępstwo popełni. Chcemy z tym skończyć – oświadczył minister sprawiedliwości.