Zioła łagodzące objawy menopauzy. Które wybrać?

REKLAMA

Menopauza zazwyczaj pojawia się u kobiet w różnym wieku. Czasem mają ją 45-latki, a u innych kobiet może wystąpić dopiero po 50 roku życia. Menopauza to czas w życiu kobiety, w którym organizm zaczyna przechodzić szereg zmian, po których następuje koniec okresu płodności. Menopauzie towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. Są to uderzenia gorąca, przyrost masy ciała, nocne poty, bóle głowy czy suchość pochwy lecz istnieją naturalne sposoby na to, aby objawy menopauzy nie były tak uciążliwe. Pomocne w tym będą zioła, które działają leczniczo.

Zioła łagodzące objawy menopauzy

REKLAMA

1. Pluskawica groniasta

Swoją popularność zawdzięcza głównie właściwościom, które pomagają w walce z nieprzyjemnymi objawami menopauzy. Występuje w obszarach Ameryki Północnej i to właśnie Indianie jako pierwsi dostrzegli jej lecznicze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pluskawica groniasta miałaby łagodzić objawy takie jak uderzenia gorąca i nocne poty. Przeprowadzono badania wśród 8000 kobiet w okresie około- i pomenopeuzalnym, a także w czasie samej menopauzy. Wyniki badań mie potwierdziły, ale też nie wykluczyły tej teorii.

REKLAMA

Pluskawicę poleca się również osobom z chorobami wątroby. Rzadko powoduje efekty uboczne, więc warto spróbować, czy u danej osoby poradzi sobie z objawami menopauzy – uderzeniami gorąca i wzmożoną potliwością.

2. Koniczyna czerwona (koniczyna łąkowa)

REKLAMA

Koniczyna czerwona to bogate źródło izoflawonów, czyli fitohormonów działających podobnie do estrogenów, a to właśnie poziom tych hormonów ulega nagłemu spadkowi u kobiet w czasie menopauzy. Wykonano aż 11 badań w celu skuteczności hamowania objawów, takich jak łagodzenie gorąca, nocne poty i utrata masy kostnej. Według wyników, koniczyna czerwona okazała się skuteczniejsza niż placebo. Jednak potrzebne są kolejne badania, które potwierdzą jej skuteczność. Tak samo jak pluskawica groniasta, koniczyna czerwona nie powoduje efektów ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że jej stosowanie nie jest wskazane przez kobiety po lub w trakcie choroby nowotworowej – konkretnie raka piersi, który jest wrażliwy na działanie estrogenów.

3. Dzięgiel chiński

Zwany również żeńskim żeń-szeniem. Choć ma egzotyczną nazwę, jest blisko spokrewniony z marchewką, selerem i pietruszką. W medycynie chińskiej dzięgiel jest wykorzystywany do łagodzenia objawów PMS i menopauzy. Przeprowadzono dwa badania, w którym zastosowano mieszankę ziół: dzięgla chińskiego, koniczyny czerwonej, pluskawicy groniastej oraz rumianku. Wyniko obu badań wykazały, że działa skuteczniej niż placebo. Dzięgiel jest bezpieczny, natomiast może rozrzedzać krew, a to oznacza, iż nie powinny przyjmować go osoby które, zażywają leki właśnie na rozrzedzanie krwi.

4. Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka to sposób na złagodzenie uderzeń gorąca i utratę masy kostnej u kobiet w okresie menopauzy. Ciężko jednak ocenić jego skuteczność, ponieważ jedna część badań wykazuje, że jego działanie nie jest skuteczniejsze od placebo, a druga część jednak dowodzi jego skuteczności. Olej z wiesiołka w komplecie z wapniem i kwasami omega-3 wyraźnie zahamował utratę masy kostnej w grupie badanych kobiet. Olej z wiesiołka nie powoduje efektów ubocznych, lecz może on reagować z niektórymi lekami na HIV.




5. Pieprzyca peruwiańska

Ponownie nazwa, która brzmi egzotycznie i jest spokrewniona z brukselką, brokułami i kapustą. W przypadku okresu menopauzy ma pomagać w hamowaniu spadku libido, wpływać pozytywnie na samopoczucie i zapobiegać suchości pochwy. Kilka przeprowadzonych badań w tym celu, potwierdziło, że ma zawiera ona takie właściwości. Zioło nie powoduje skutków ubocznych, ale zawsze warto skonsultować chęć jego suplementacji z lekarzem. Pieprzyca stała się w ostatnich latach znana, a to niestety może wiązać się z ryzykiem, że niektóre z ziół mogły zostać zanieczyszczone w czasie ich upraw, co wpływa na jego właściwości.

6. Soja

Soja, tak jak koniczyna czerwona, jest bogatym źródłem izoflawonów, działających podobnie jak estrogeny. Przeprowadzono badanie na 95 kobietach, którego wyniki wykazały, że suplementacja izoflawonami sojowymi może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowych kości u kobiet w czasie menopauzalnym oraz minimalizować częstotliwość uderzeń gorąca.

7. Siemię lniane

Siemię lniane zawiera fitoestrogeny o budowie chemicznej i funkcjach działających podobnie jak estrogeny. W jednym z przeprowadzonych badań wzięło udział 140 kobiet. Z badań wynika, że siemię lniane działa pozytywnie na ogólną jakość życia osób je przyjmujących. Natomiast potrzebne są kolejne badania, w celu bliższego poznania jego działania. Warto jednak spożywać siemię lniane, pobieważ zawiera eiele cennych dla organizmu składników odżywczych, np. duża zawartość błonnika i zdrowych tłuszczów.




8. Żeń-szeń

Żeń-szeń jest jednym z najpopularniejszych ziół na świecie, uważane za naturalne lekarstwo.

Znane z właściwości, które poprawiają odporność, zdrowie serca, dodają energii. Dużo mówi się o jego działaniu w łagodzeniu objawów spadku libido oraz polepszaniu samopoczucia u kobiet w czasie menopauzy, jednak znów potrzebane są kolejnye badania, które tę tezę potwierdzą te tezy. Należy pamiętać, że żeń-szeń nie jest bezpiecznym ziołem dla wszystkich, gdyż reaguje on z lekami regulującymi ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i lekami rozrzedzającymi krew.

9. Waleriana

Waleriana znana jako „naturalna valium”, ponieważ działa uspokajająco. Okazuje się, że pomaga również kobietom w okresie okołomenopeuzalnym. Przeprowadzono eksperyment z udziałem 100 kobiet. Z badania wynika, że waleriana połączona z melisą skutecznie poprawiła jakość snu. Waleriana nie powoduje groźnych powikłań, może jednak powodować zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia trawienia oraz zbyt dużą senność w ciągu dnia.




10. Niepokalanek pospolity

Tak jak w przypadku innych ziół, prowadzone badania z udziałem niepokalanka pospolitego wykazują różne wyniki. Niektóre wykazują brak jego skuteczności jako środek łagodzący objawy menopauzy, ale jedno z nowszych badań, które przeprowadzono z udziałem 52 kobiet pokazało, że niepokalanek zmniejszył u nich napady uderzeń gorąca i poczucie lęku. Tego zioła nie stosuje się w przypadku osób, które zażywają leki przeciwpsychotyczne lub leki na chorobę Parkinsona.

Podziel się: