Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na więcej mandatów w Parlamencie Europejskim niż konkurencja.

Gdyby dzisiaj Polacy mieli wybierać eurodeputowanych, to najwięcej z nich głosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, czyli na połączone siły PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

Obóz rządzący otrzymałby 42 proc. głosów, a na Koalicję Europejską, do której przystąpiło pięć partii: PO, SLD, PSL, Nowoczesna i Zieloni, zagłosowałoby 37,7 proc. respondentów Estymatora. Na trzecim miejscu uplasowałaby się Wiosna Roberta Biedronia. Tę partię popiera 7,6 ankietowanych.

Próg wyborczy udałoby się przekroczyć jeszcze tylko ugrupowaniu Kukiz’15. Na ten ruch wskazało 6,1 proc. badanych. Pozostałe partie znalazłyby się poza stawką i nie zdobyłyby w wyborach zaplanowanych na 26 maja ani jednego mandatu.

Jeśli prognoza Estymatora by się sprawdziła przy urnach PiS uzyskałoby 24 mandaty, Koalicja Europejska 21, Wiosna – 4, a ruch Kukiz’15 – 3.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10–11 kwietnia 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę