Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma poważny powód do zmartwień. Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rządy jego partii są coraz gorzej oceniane przez Polaków. Wskazuje na to sondaż SW Research przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Ponad połowa respondentów ośrodka (56 proc.) negatywnie oceniła trzy i pół roku rządów PiS, z czego 36 proc. bardzo negatywnie. Przeciwnego zdania był co trzeci ankietowany – 31 proc. – z czego 11,8 proc. stwierdziło, że jest bardzo zadowolone ze sposobu rządzenia Polską po 2015 roku. Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. badanych przez SW Research.

Jak wynika z rozkładu opinii o rządach PiS po 2015 roku, najbardziej krytyczne do posunięć tej partii oraz gabinetów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego odnoszą się osoby o wyższym statusie społecznym i posiadające lepsze wykształcenie, a więc mające lepszą świadomość sytuacji w kraju.

– Częściej negatywnie ten okres rządów oceniają mężczyźni (57 proc.), osoby do 24 lat (62 proc.) oraz ankietowani o wykształceniu średnim i wyższym (po 57 proc.). Tego zdania są też częściej badani o dochodzie netto powyżej 5000 zł (64 proc.) oraz respondenci z największych miast (67 proc.) – skomentował w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Zeszłoroczny sondaż tej pracowni wykazał, że najlepiej ocenianym rządem po 1989 roku był rząd Donalda Tuska.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę