fot. Pixabay

W poniedziałek pojawiła się bardzo smutna wiadomość. W wieku 96-latk zmarł aktor, którego rola przeszła do historii dubbingu – podaje „Fakt”. Zdzisław Tobiasz jest znany m.in. z roli majora Wołczyka w kultowym PRL-owskim serialu „07 zgłoś się”, która zresztą przyniosła mu największą popularność.

To koniec długiego i bogatego w sztukę życia Zdzisława Tobiasza. Aktor urodził się jeszcze przed wojną – 13 maja 1996 roku. W 1951 roku otrzymał dyplom Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (dziś Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).

Artysta występował później na deskach Teatru Ateneum w Warszawie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie oraz Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. Popularność na małym ekranie zdobył, występując w roli majora Wołczyka w serialu „07 zgłoś się”. Występował także w filmach, takich jak np. „Ludzie z pociągu”, „Krótki film o zabijaniu” i „Dekalog V”.

Dużą część jego kariery stanowiły role, w których dubbingował postacie. Podkładał swój głos zarówno w filmach („Wehikuł czasu”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Pogoda dla bogaczy”), jak i kreskówkach. W „Asterix kontra Cezar”, „12 prac Asterixa” podkładał głos Cezarowi.

W historii zapisał się szczególnie jedną ze swoich ról. W 1970 roku użyczył głosu postaci Soamesa Forsyte’a w serialu BBC Two „Saga rodu Forsyte’ów”. Jak napisał „Dziennik Teatralny”: „rola ta przeszła do historii polskiego dubbingu jako największe osiągnięcie w tej dziedzinie filmowej”.

Zdzisław Tobiasz zmarł 17 października 2022 roku w wieku 96 lat.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę